Montaż okien drewnianych - podstawowe zasady, o których dobrze wiedzieć
Montaż okien drewnianych - podstawowe zasady, o których dobrze wiedzieć

Przed przystąpieniem do montażu należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie i po wbudowaniu okien drewnianych. „Właściwy montaż ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie i użytkowanie zarówno okien drewnianych jak i PCV. Prawidłowy montaż jest gwarancją, że okno drewniane długo będzie cieszyło nas swoją urodą.”- komentuje Andrzej Rzempołuch Członek Zarządu Sokółka Okna i Drzwi S.A.

Montaż okien drewnianych należy przeprowadzać po zakończeniu wszelkich prac "mokrych", związanych z wykończeniem wnętrz, takich jak tynkowanie, czy wylewanie posadzek. W terminie, który pozwoli na odpowiednie „dosuszenie się” ścian przed montażem.

Kolejne czynności w trakcie montażu:

I
Sprawdź czy wymiary zewnętrzne okna będą pasowały do wymiarów otworu okiennego. Szerokość otworu w murze musi być większa o min. 20 mm i max. 30 mm od szerokości okna, a wysokość o min. 35 mm i max. 50 mm większa od wysokości okna.



II
Dokładnie oczyść miejsce osadzenia ościeżnicy w murze oraz w razie potrzeby ościeżnicę. Przed przystąpieniem do montażu zdejmij skrzydła okienne z ościeżnic.

III
Ościeżnicę ustaw w murze na drewnianych klockach nośnych w ten sposób, aby między murem a ościeżnicą zachowane były luzy montażowe.

IV
Wstępnie zamocuj ościeżnicę w murze przy pomocy klinów. Ościeżnicę należy klinować na jej narożach. Klinowanie ościeżnicy w połowie jej wysokości może doprowadzić do wygięcia się któregoś z jej elementów.

V
Przy pomocy poziomicy dokładnie ustaw pion i poziom ościeżnicy, a następnie przy pomocy miary zwijanej ustaw przekątne oraz tzw. światło ościeżnicy. Dopuszczalne różnice przekątnych nie mogą przekroczyć 2mm na długości 1 m oraz 3 mm na długości powyżej 1 m.

VI
Ościeżnicę można zamontować trwale w murze za pomocą dybli lub kotew.
W przypadku montażu ościeżnicy na kotwy, należy je zamocować do ościeżnicy przed włożeniem jej w otwór okienny. Otwory na dyble wywierć po ustawieniu ościeżnicy w murze. Następnie wkręcić dyble.

VII
Załóż skrzydła okienne i sprawdź prawidłowość ich funkcjonowania. Kolejność czynności przy zakładaniu skrzydeł okiennych jest odwrotna niż przy ich zdejmowaniu.

VIII
Zabezpiecz powierzchnię okien drewnianych poprzez naklejenie papierowej taśmy malarskiej.
Przy większych gabarytach okien, a w szczególności przy montażu drzwi balkonowych, należy stosować rozpory poziome i pionowe. Zabezpieczy to elementy ościeżnicy przed ewentualnym odkształceniem pod wpływem działania pianki montażowej.

IX
Następnie wypełnij pianką montażową przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a murem.
Usuwanie mechaniczne zaschniętej pianki może się wiązać z koniecznością szlifowania i malowania ramy okiennej. Warto więc dobrze zabezpieczyć okno i na wszelki wypadek zaopatrzyć się w specjalny płyn do usuwania pianki montażowej. Wtedy jeżeli rama się zabrudzi, należy szybko wyczyścić okno zanim pianka zaschnie.



X
Po utwardzeniu się pianki montażowej i usunięciu jej nadmiaru przystąp do obróbki glefów, pamiętając o wcześniejszym zabezpieczeniu okuć przed zabrudzeniem zaprawą tynkarską.

XI
Uszczelnij silikonem miejsca styku okna z murem wzdłuż całego obwodu od strony wewnętrznej i zewnętrznej.

XI
Po obróbce glefów niezwłocznie usuń taśmę zabezpieczającą powierzchnię okien, gdyż pod wpływem działania czynników zewnętrznych może ona ulec procesowi wulkanizacji, co uniemożliwi usunięcie jej w przyszłości.

---