Szukaj w serwisie:

Home office – jak powinno wyglądać domowe biuro

Z powodu pandemii koronawirusa, wiele firm przeniosło swoje biura do mieszkań pracowników. Jak powinna wyglądać zdrowa i komfortowa przestrzeń do pracy zdalnej? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, producenta stolarki okiennej i drzwiowej.

Dystans społeczny i przymusowa izolacja sprawiły, że wiele biurowców opustoszało i od prawie roku wita coraz mniejszą liczbę pracowników. Wprowadzenie pracy zdalnej dla wielu przedsiębiorstw było prawdziwym testem organizacji, logistyki i HR-u. Home office to też wyzwanie dla pracowników, którzy w domowych warunkach muszą zaaranżować miejsce do efektywnej i spokojnej pracy.

- Rok od wybuchu pandemii jesteśmy zdecydowanie lepiej zorganizowani i przygotowani do pracy zdalnej jako nowego, stałego elementu naszego życia zawodowego, który prawdopodobnie zostanie z nami na długo. W wielu firmach praca w trybie home office sprawdziła się na tyle satysfakcjonująco, że ten model działania zostanie wprowadzony już na stałe – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Światło i jeszcze więcej światła

Home office – jak powinno wyglądać domowe biuro

Okna narożne

Fot. Awilux

Światło jest bezsprzecznym stymulatorem dobrego samopoczucia, dlatego należy zrobić wszystko, by wpuścić go do domu jak najwięcej - tak, by długotrwała izolacja nie wpłynęła na pogorszenie nastroju. Pracując zdalnie, ograniczamy do minimum kwestie codziennego przemieszczania się z domu do biura i z powrotem, a także na przykład odwiedzin, aktywności w klubach fitness czy na siłowniach, robienia niezaplanowanych zakupów, co dla wielu osób oznacza, że poza domem spędzają tylko kilka godzin w ciągu tygodnia. Brak ekspozycji na naturalne światło może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu, co w efekcie może wpłynąć na życie prywatne, jak i zawodowe.

Home office – jak powinno wyglądać domowe biuro

- Nowoczesna stolarka okienna daje ogromny potencjał do wykorzystania naświetlenia słonecznego w życiu codziennym. Mamy możliwość stworzenia komfortowych wnętrz, które zapewnią nam odpowiednie warunki do odpoczynku, jak i do pracy  – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Istnieje szereg rozwiązań tymczasowych, które pomogą rozświetlić przestrzeń do pracy. Dobrym pomysłem może być przemeblowanie pokoju, w którym pracujemy w taki sposób, aby nasze stanowisko znajdowało się jak najbliżej okna. Praca przy sztucznym świetle może osłabić i zmęczyć wzrok, co wpłynie negatywnie na naszą efektywność. Na czas pracy zdalnej warto zrezygnować z kilkuwarstwowych osłon okiennych - ciężkich firan i ciężkich zasłon, które ograniczają dostęp naturalnego światła do wnętrz.

 

Dalekie zasięgi

Praca zdalna ma ogromny wpływ na to, co dzieje się dookoła – również w branży budowlanej i na rynku nieruchomości, które bardzo szybko odnalazły się w nowej rzeczywistości i oferują inwestorom rozwiązania szyte na miarę nowych czasów. W branży budowlanej coraz głośniej mówi się o powrocie do budownictwa wielopokoleniowego.

Home office – jak powinno wyglądać domowe biuro

- Aktualne nastroje związane z izolacją pokazują, że ludzie potrzebują przestrzeni. Strach przed ponownym lockdownem sprawia, że zmienia się nasze podejście do budowania domów wielopokoleniowych. Mieszkanie dziadków z wnukami nie oznacza braku intymności i zamieszania w domu – mogą oni zaopiekować się dziećmi w czasie, gdy my zajmujemy się pracą. Współczesne możliwości architektoniczne pozwalają na stworzenie projektów, w których każdy znajdzie miejsce dla siebie – mówi Rafał Buczek i dodaje: - W domach wielorodzinnych najważniejsze jest właściwe rozplanowanie stref, w których wszyscy domownicy będą czuć się swobodnie i nikomu nie zabraknie przestrzeni. Strefa dzienna do wspólnego spędzania czasu powinna być mocno rozświetlona. Pomogą w tym duże witryny, okna podnoszono-przesuwne, a także ściany fasadowe w formie przeszkleń. Takie rozwiązania dają nam to nie tylko piękne widoki, ale także maksymalne doświetlenie. Strefa biurowa powinna być dobrze wyciszona, do czego idealnie sprawdzą się okna o podwyższonych parametrach akustycznych. Strefa nocna to część, która na co dzień potrzebuje najmniej światła, dlatego warto ją organizować na wschodniej lub północnej stronie budynku.

Praca zdalna może być równie lub bardziej efektywna od pracy w biurze. Właściwe zaplanowana przestrzeń i dostęp do stymulującego pracę naszego ciała światła to sposób na idealny home office. Ekspozycja na światło dzienne ma ogromny wpływ na naszą wydajność oraz na funkcjonowanie naszego wzroku, a także pozwala przygotować się do wieczornego odpoczynku. Odpowiednie doświetlenie mieszkania czy domu, który zamienił się w jednoosobowe biuro to podstawa wydajnej i efektywnej pracy. 

 

źródło: Awilux Polska

 
Najnowsze publikacje
Inteligentne zamki przełomem w najmie krótkoterminowym
 • Inteligentne zamki przełomem w najmie krótkoterminowym
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu 2021 roku – analiza PSB
 • Membrany VI-PRO® EPDM – wodoodporna izolacja okien i fasad
 • Aluminiowe rolety zewnętrzne - nowość w ofercie Aliplast
 • Nowy wymiar drzwi - wielkie wejście w nowoczesną architekturę
 • Reklama

  Czy warto wybrać zestaw stolarki od jednego producenta
 • Czy warto wybrać zestaw stolarki od jednego producenta
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu 2021 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu 2021 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w grudniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2021 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.