Świeże powietrze przez cały rok. Wentylacja ogrodu zimowego
Świeże powietrze przez cały rok. Wentylacja ogrodu zimowego
Wymiana powietrza jest podstawą funkcjonowania każdego pomieszczenia, zwłaszcza ogrodu zimowego zbudowanego ze szkła. W okresie wzmożonego nasłonecznienia i wzrostu temperatury na zewnątrz zwróćmy uwagę na sposoby wentylowania naszej oranżerii.

Już na etapie planowania powinno się przeanalizować zarówno wszystkie czynniki mające wpływ na późniejsze parametry ogrodu zimowego, jak również nasze oczekiwania względem zastosowania poszczególnych jego części. Wydajny system wentylacyjny jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania oranżerii. Pamiętajmy, że im mniejszy i niższy jest nasz ogród zimowy, tym szybciej dojdzie do jego przegrzania.

Wentylacja naturalna: drzwi harmonijkowe czy okno dachowe
Najprostszym i najtańszym sposobem jest wentylacja poprzez drzwi (przesuwne lub harmonijkowe) oraz okna. Jednak żeby utrzymać optymalną temperaturę w oranżerii, zwłaszcza w bardzo słoneczne letnie dni, pojedyncze drzwi mogą nie wystarczyć. W naszym klimacie warto przeanalizować zastosowanie urządzeń stworzonych do wentylacji ogrodów zimowych. Niedrogim i skutecznym rozwiązaniem są okna dachowe. Dają one możliwość wyprowadzenia na zewnątrz z górnych partii ogrodu zimowego nagrzanego i często wilgotnego powietrza. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów inwestycji, możemy zrezygnować z automatyki i zastosować do otwierania zwykłą korbę. Radosław Klepko, Product Manager Reynaers Polska radzi jednak aby wziąć pod uwagę także możliwe niedogodności okna dachowego: „Jeżeli zdecydujemy się na posiadanie okna dachowego i zewnętrznych rolet dachowych, chroniących dach przed zbytnim nasłonecznieniem, nie będziemy mogli stosować ich jednocześnie, ponieważ otwarte okno dachowe będzie się znajdowało w linii przesuwu rolety. Musimy więc zdecydować się na jedno albo drugie rozwiązanie”.

Wentylacja wymuszona
Dla zapewnienia maksymalnego komfortu przebywania w ogrodzie zimowym o każdej porze roku, przy nieco większych kosztach zakupu, można zastosować systemowe rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, gwarantującej utrzymanie nawet stałego mikroklimatu. Określa się ją inaczej jako wentylację wymuszoną. Elementy wentylacji nawiewno-wywiewnej mogą być sterowane zarówno automatycznie, jak i ręcznie. Kompletny system zawiera elementy automatyki pogodowej: wyciągowe wentylatory mechaniczne o wielostopniowej regulacji prędkości, nawiewniki sterowane elektrycznie oraz małą stację pogodową do sterowania parametrami tych urządzeń. Wentylatory wyciągowe instaluje się w górnych partiach dachu, natomiast nawiewniki zazwyczaj w dolnych partiach ram okiennych. Ich zadaniem jest wpuszczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza ogrodu zimowego. Do poprawnego funkcjonowania wentylacji wymuszonej potrzebna jest centralka sterująca, która zbiera informację o warunkach w ogrodzie zimowym, porównuje z tymi ustawionymi przez nas, a następnie ustala parametry działania elementów wentylacji. Urządzenie steruje temperaturą, wilgotnością oraz przerwami w wietrzeniu. Możliwe jest również podłączenie do centralki innych urządzeń sterowanych elektrycznie, np. rolet dachowych.

Klimatyzacja
Jeśli natomiast zależy nam na błyskawicznym schłodzeniu lub nagrzaniu wnętrza ogrodu zimowego, a przy tym możemy sobie pozwolić na większy wydatek, wybierzmy klimatyzację. Jak tłumaczy Radosław Klepko: „Chcąc w szybki sposób kontrolować warunki termiczne we wnętrzu, można zainstalować bardzo wydajne i nowoczesne klimatyzatory, które precyzyjnie „pilnują” zadanej temperatury. Ważne jest jednak, żeby były to jednostki dwufunkcyjne: z możliwością chłodzenia i grzania powietrza”. Systemy te są stosunkowo drogie, zarówno w zakupie, jak i późniejszej eksploatacji, są jednak najskuteczniejsze w przypadku regulacji temperatury „na życzenie”, w nieregularnie używanym ogrodzie zimowym.

Wybór optymalnego sposobu wentylacji zależy od przeznaczenia naszego ogrodu zimowego. Jeśli uprawiamy w nim egzotyczne rośliny, musimy zwrócić baczniejszą uwagę na stabilny mikroklimat wewnątrz. Gdy jednak nasz ogród jest słabo nasłoneczniony i służy nam np. jako okazjonalne miejsce spotkań, to do jego prawidłowej wentylacji wystarczą drzwi harmonijkowe i okno dachowe. Budując ogród zimowy, zwróćmy uwagę na jakość elementów konstrukcyjnych. Wybierajmy producentów, których oferta jest nie tylko kompleksowa, ale także sprawdzona przez wieloletnich użytkowników wybranych systemów.