Pieczołowita renowacja drewnianych okien w pałacu w Stuttgarcie
Pieczołowita renowacja drewnianych okien w pałacu w Stuttgarcie

Prace związane z odnowieniem i modernizacją stolarki okiennej w Nowym Pałacu w Stuttgarcie potrwają do 2021 roku. Zaangażowana w projekt firma Holzmanufaktur Rottweil przywiązuje dużą wagę do tradycyjnego rzemiosła w harmonii z nowoczesnymi wymaganiami w zakresie efektywności energetycznej budynków. Z tego względu postawiła na element stylistyczny w postaci szprosów wiedeńskich firmy SWISSPACER, które dodatkowo mają wpływ na wartość współczynnika UW okien.

Nowy Pałac w Stuttgarcie, położony w sercu stolicy Badenii-Wirtembergii, może poszczycić się długą historią. Budowa obiektu trwała w kilku fazach od 1746 r. i została ukończona dopiero w roku 1806. W wyniku nalotów prowadzonych wiosną 1944 roku pałac został niemal całkowicie zniszczony, ocalała w zasadzie tylko fasada. Od czasu odbudowy po wojnie w latach 1958-1964 budynek był wykorzystywany m.in. przez rząd Badenii-Wirtembergii i inne instytucje państwowe.

Nowy Pałac w Stuttgarcie ma za sobą długą historię. Budowa obiektu trwała w kilku fazach od 1746 r. i została ukończona dopiero w roku 1806 © SWISSPACER

 

Pałac składa się z dwóch kondygnacji i półpiętra – częściowo w formie antresoli za jednolitą elewacją, a częściowo w formie mansardy krytej spadzistym dachem. W klasycznej fasadzie z ciągami otworów okiennych znajdują się okna prostokątne, okna wykończone półkolami i łukami ostrymi, a także okna okrągłe w lukarnach. W 2019 r. kraj związkowy Badenia-Wirtembergia, reprezentowany przez urząd „Vermögen und Bau Baden-Württemberg”, biuro w Stuttgarcie, ogłosił przetarg na renowację drewnianych elementów okien i wymianę oszklenia w skrzydłach od strony ulicy Planie i od strony ogrodu różanego. Zakres przedsięwzięcia przewiduje modernizację około 530 okien. Powierzchnia przeszkleń w oknach, z których część ma nawet po 4 skrzydła, wynosi około 1700 m2.

Sztuka konserwacji

Na wykonawcę prac wybrano firmę Holzmanufaktur Rottweil. Przedsiębiorstwo z siedzibą w najstarszym mieście Badenii-Wirtembergii od ponad 30 lat zajmuje się obróbką drewna na potrzeby projektów związanych z ochroną zabytków i spuścizny budowlanej oraz architektury. – Odnawiamy i naprawiamy historyczne elementy wyposażenia, takie jak okna, drzwi, podłogi i boazerie. Historyczna jakość uzyskuje współczesny wymiar, niezależnie od tego, czy chodzi o renowację, naprawę czy uzupełnienie ubytków – tak o filozofii firmy mówi jej pełnomocniczka, Adelina Bytyci-Dodolli.

Celem renowacji jest harmonijne spełnienie wymagań energetycznych stawianych budynkowi użytkowanemu jako siedziba organów administracyjnych, przy jednoczesnym uwzględnieniu warunków wynikających z ochrony zabytków. © SWISSPACER

 

Holzmanufaktur Rottweil, założona w 1988 roku przez dwóch dyrektorów naczelnych Hermanna Klosa i Günthera Seitza, zatrudnia dziś ponad 100 osób w dziale stolarstwa, szklenia, malarstwa i administracji. – Ponieważ w wielu wypadkach nie w pełni sprawne okna, drzwi, schody czy podłogi wymagają udoskonaleń w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej, a także bezpieczeństwa, należy znaleźć satysfakcjonujące kompromisy pod względem stosowanych technik rzemieślniczych – podkreśla kierownik sprzedaży Karsten Braun. – Jeżeli zakres zmian będzie zbyt szeroki lub podejdziemy do zadania z niewystarczającą wrażliwością, elementy poddane renowacji łatwo mogą stracić swój historyczny charakter. Konserwacja i odrestaurowanie nie może oznaczać zatrzymania się na określonym etapie ani tym bardziej regresu technicznego.

Stwierdzenie to ma również zastosowanie do gruntownej naprawy i renowacji drewnianych okien w pałacu w Stuttgarcie, którą Holzmanufaktur Rottweil rozpoczęła w ubiegłym, a zakończy w 2021 roku. Szeroko zakrojony projekt polega na modernizacji elementów drewnianych i okuć zabytkowych okien. – Nasze zadania są bardzo zróżnicowane – wyjaśnia Karsten Braun. Celem jest spełnienie wymagań energetycznych stawianych budynkowi użytkowanemu jako siedziba organów administracyjnych, przy jednoczesnym uwzględnieniu warunków wynikających z ochrony zabytków.

Zalecenia inwestora dotyczące montażu postawiły przed specjalistami duże wyzwanie. © SWISSPACER

 

W związku z tym inwestor zdecydował się doposażyć od zewnątrz dotychczasowe okna z pojedynczą szybą w izolacyjne szyby zespolone. – Istotne jest, że prace mogą być prowadzone tylko od zewnątrz i bez zastosowania rusztowania przestawnego, co wiązałoby się z zaawansowaną logistyką – podkreśla Braun. Odnowa obejmuje staranną obróbkę mechaniczną i malarską oraz naprawę ram okiennych, a także wymianę uszczelek, listew przyszybowych itp.

Estetyczny wygląd szprosów wiedeńskich

Szczególną cechą projektu jest montaż specjalnych szyb zespolonych – izolacyjnych lub przeciwsłonecznych – w oknach mansardowych. Zostaną one wyposażone w szprosy wiedeńskie. – Nasz wybór padł na szprosy wiedeńskie firmy SWISSPACER – mówi Karsten Braun. – Ich wygląd jest zgodny z naszą koncepcją, a dodatkową zaletą jest dostępność wielu kolorów. Jednocześnie pozwalają one spełnić wszystkie wymogi energetyczne. Inwestor chce, by ciepłe ramki zostały zamontowane w sposób praktycznie niewidoczny - dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie dobranie kolorów. Dodatkowo, dzięki elementom SWISSPACER możemy zachować wymaganą, restrykcyjną estetykę idealnych narożników.

Szyby zespolone CLIMAPLUS XTREM firmy Saint-Gobain oraz ciepłe ramki SWISSPACER Advance i szprosy wiedeńskie SWISSPACER zapewniają doskonałą efektywność energetyczną i ochronę przeciwsłoneczną. © SWISSPACER

 

Kolejnym ważnym kryterium dla zespołu Holzmanufaktur Rottweil jest bezproblemowe dopasowanie szprosów do okien budynku. SWISSPACER oferuje obecnie 13 różnych rozmiarów szprosów wiedeńskich, uzupełnionych o połączenie krzyżowe ze zintegrowaną zatyczką rozpierającą. W przypadku okien mansardowych w pałacu w Stuttgarcie, wymagana szerokość elementu wynosi 10 mm. Szprosy wiedeńskie SWISSPACER wykonane są z tego samego wysoko izolującego tworzywa sztucznego, co ramki dystansowe tego producenta, które również znalazły zastosowanie w tym projekcie (model SWISSPACER Advance). Pozwalają one zminimalizować występowanie mostków termicznych na krawędzi szyby. Dla pałacu w Stuttgarcie możliwe jest osiągnięcie wartości współczynnika Ug okien rzędu od 0,9 do 1,0 W/m²K.

Odpowiedni wygląd, różnorodność kolorów i zalety pod względem efektywności energetycznej zdecydowały o wyborze ramek dystansowych i szprosów wiedeńskich SWISSPACER. © SWISSPACER

 

Estetyczne łączenie szprosów wiedeńskich na widocznej powierzchni ramki dystansowej. Szpros precyzyjnie styka się z ramką i jest z nią odpowiednio zespolony. © SWISSPACER

 

 

Prace renowacyjne prowadzone w obiekcie przez Holzmanufaktur Rottweil przebiegają zgodnie z harmonogramem i szybko postępują. Zastosowanie szprosów wiedeńskich pozwala na pogodzenie wymogów konserwatorskich z efektywnością energetyczną, tak by inwestor, projektanci i firma wykonawcza byli w pełni zadowoleni z osiągniętych rezultatów.

Dalsze informacje dostępne na stronie www.swisspacer.com.