Szukaj w serwisie:

Przyszłościowa alternatywa dla dużych okien

W nowoczesnej architekturze stosuje się coraz większe powierzchnie przeszkleń. Tymczasem rosnące wymagania związane z ochroną cieplną czy akustyczną sprawiają, że używane w takich realizacjach okna często posiadają wizualnie szerokie ramy. Istnieją jednak innowacyjne rozwiązania, które pozwalają pogodzić transparentny, filigranowy design z bardzo dobrymi parametrami technicznymi i maksymalną funkcjonalnością.

Przyszłościowa alternatywa dla dużych okien

Dom jednorodzinny z wielkoformatowymi przeszkleniami w systemie Schüco FWS 60 CV

Fot. Schüco

Dążenie do szerszego otwierania wnętrz na widoki natury na zewnątrz i „zaplatanie” ich w aranżację salonu czy pokoju dziennego sprawia, że architekci poszukują wciąż nowych rozwiązań, które pozwolą uzyskać lepszy efekt przenikania się wnętrza z przestrzenią zewnętrzną, niż tradycyjne okna. Nie mniej ważną kwestią jest zewnętrzna estetyka budynku – lekkie, transparentne przeszklenia na elewacji kreują imponujący efekt architektury jutra. Do jego uzyskania nie wystarczą już jednak pojedyncze okna. W tym celu coraz częściej stosuje się pasma okienne czy wręcz przeszklone fasady. Najlepiej, aby miały jak najwęższe profile, jednak taka konstrukcja musi jednocześnie spełniać określone wymagania związane ze statyką, izolacyjnością cieplną czy też akustyką.

 

Fasada, pasmo okienne i portfenetr w jednym

Aby móc w jeszcze pełniejszy sposób zrealizować założenia ambitnej, transparentnej architektury także w budynkach mieszkalnych, architekci sięgają coraz częściej po systemy fasadowe, które do tej pory kojarzyły się raczej z budynkami biurowymi i komercyjnymi. Nie zawsze jednak dają one możliwość np. otwierania dużych skrzydeł w celu wietrzenia pomieszczeń bez ograniczenia widoku. Wpinanie okien w tradycyjną fasadę skutkuje zazwyczaj znacznym poszerzeniem widocznych części profili, przez co całość konstrukcji nabiera wizualnej ciężkości. Na rynku jest jednak kompleksowe systemowe rozwiązanie łączące harmonijny wygląd transparentnej fasady z typowymi dla okien funkcjami, jak otwieranie i uchylanie skrzydeł okiennych – fasada Schüco FWS 60 CV. W rozwiązaniu tym skrzydła

Przyszłościowa alternatywa dla dużych okien

W systemie Schüco FWS 60 CV można wykonywać efektowne pasma okienne z elementami stałymi, rozwierno-uchylnymi czy uchylanymi naświetlami

Fot. Schüco

okienne są ukryte w profilu nośnym fasady, co sprawia że szerokość podziału na kwatery stałe i otwierane jest zawsze taka sama i wynosi zaledwie 60 mm. Dzięki temu od zewnątrz nie można rozróżnić kwater stałych od otwieranych, gdy skrzydła są zamknięte. Jedynie od strony pomieszczenia widać subtelny rowek między skrzydłem okiennym a profilem nośnym fasady. System FWS 60 CV pozwala na tworzenie transparentnych pasm okiennych z oknami rozwierno-uchylnymi o wysokości nawet do 3,2 metra, które tworzą efekt „szklanej ściany”. Alternatywnie okna można wyposażyć w okucia mechatroniczne TipTronic SimplySmart, które pozwalają na zdalne, komfortowe otwieranie i zamykanie dużych skrzydeł czy znajdujących się wysoko naświetli. Rozwiązanie daje ponadto możliwość zapewnienia izolacyjności akustycznej do 49 dB, odporności na włamanie do klasy RC 2 oraz integracji całoszklanych balustrad, które wraz z wysokimi oknami tworzą eleganckie, ultranowoczesne portfenetry.

 

Przyszłościowa alternatywa dla dużych okien

Dodatkową opcją jest estetyczna integracja całoszklanych balustrad

Fot. Schüco

Transparentność kontra energooszczędność

 

Wielkopowierzchniowe przeszklenia prezentują się efektownie, jednak muszą spełniać określone kryteria termoizolacyjności, aby powstrzymywały ucieczkę ciepła w sezonie zimowym. W niektórych rozwiązaniach fasadowych czy okiennych spełnienie tego warunku skutkuje widocznym poszerzeniem ram. W systemie fasadowym FWS 60 CV efekt wysokiej izolacyjności cieplnej uzyskano m.in. przy zastosowaniu systemu przekładek termicznych. Współczynnik przenikania ciepła przykładowego modułu o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z szybą dwukomorową o parametrze Ug=0,7 W/m2K uzyskuje rekordową wartość 0,84 W/m2K. Dzięki temu rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane w budynkach energooszczędnych, a nawet niskoenergetycznych. Dzięki specjalnym komponentom systemowym możliwa jest także ochrona wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem się w sezonie letnim – przeszklenia można wyposażyć w przesłony okienne. Przy zastosowaniu okuć mechatronicznych połączonych z centralnym systemem sterowania budynkiem można ponadto zaprogramować okna na np. nocne wietrzenie. Gwarantuje to komfortowy mikroklimat budynku przy zachowaniu energooszczędności.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 
Najnowsze publikacje
Okna dwukolorowe – idealne rozwiązanie do kamienic i wspólnot mieszkaniowych
 • Okna dwukolorowe – idealne rozwiązanie do kamienic i wspólnot mieszkaniowych
 • W dobrym stylu – ogrodzenie Jaspis marki Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe
 • Dom podczas urlopu
 • Guardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie
 • Przygotuj dom na ocieplenie klimatu
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.