Szukaj w serwisie:

Koniec z dylematem: okno duże czy oszczędne

Wymagania klientów dotyczące parametrów technicznych okien stale rosną. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się te, które związane są z izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Odpowiedzią producentów okien jest stosowanie coraz bardziej rozbudowanych profili, pozwalających zwiększać powierzchnie przeszkleń.

Większe znaczy cięższe

W nowoczesnym budownictwie najbardziej pożądane stały się okna o dużych wymiarach. Uatrakcyjniają one wygląd budynków, zapewniają doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz odczucie bliskiego kontaktu z otoczeniem. Większa powierzchnia okna wiąże się jednak ze znacznym wzrostem jego ciężaru oraz zmniejszeniem termoizolacyjności budynku. Wyzwaniem dla producentów jest więc konstruowanie okien, które pomimo dużych rozmiarów nie powodują strat ciepła i pozostają praktyczne w użytkowaniu.

Koniec z dylematem: okno duże czy oszczędne
 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze oszczędnego okna?

Ochrona przed utratą ciepła to bardzo ważna cecha nowoczesnego okna. Jej poziom podawany jest za pomocą współczynnika przenikania ciepła (Uw), określającego ile ciepła przedostaje się przez m2 okna przy zmianie temperatury o 1 st. pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Za energooszczędne uznaje się te okna, których współczynnik Uw jest niższy niż 0,8. Im niższa jest wartość Uw, tym więcej ciepła pozostanie w ogrzewanym pomieszczeniu. Współczynnik przenikania ciepła rozpatrywać należy osobno dla ramy okna (Uf od ang. frame) oraz dla szyb (Ug od ang. glass). Nawet najbardziej energooszczędny profil okienny nie zabezpieczy przed przenikaniem ciepła przez szyby. Te dwa komponenty, uzupełnione jeszcze o uszczelkę, odpowiadają za energooszczędność okna.

Koniec z dylematem: okno duże czy oszczędneKoniec z dylematem: okno duże czy oszczędne

Optymalnym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są profile o niskim współczynniku przenikania ciepła umożliwiające zastosowanie pakietów 3 szybowych. Taką charakterystykę posiada między innymi system Kömmerling 88. Współczynnik Uf ze stalą na poziomie 0,95W/m2 kwalifikuje go do budownictwa nie tylko energooszczędnego, ale nawet pasywnego. W połączeniu z ciepłymi szybami o Ug 0,5W/m2, konstruowane okna osiągają współczynnik Uw poniżej 0,8W/m2. Maksymalne grubości pakietów szklących mogą wynieść nawet 58 mm. Daje to możliwość zastosowania szyb antywłamaniowych bez utraty właściwości termicznych. Potrójne uszczelki zapewniają dodatkowo bardzo dobre właściwości akustyczne, na poziomie do 47dB.
 

Największe możliwe wymiary na rynku okien PVC

Zastosowane wzmocnień w oknach PVC, umożliwia wykonanie konstrukcji o ponadstandardowych wymiarach.
Jak zwraca uwagę Witold Prucnal, dyrektor sprzedaży w firmie Okna Debow, duże okno potrzebuje solidnej konstrukcji. Wymagający i świadomi klienci coraz częściej decydują się na rozwiązanie bazujące na 7-komorowym profilu PVC z potrójną szybą i zestawem trzech uszczelek. Okno takie posiada 88 mm szerokości budowlanej i charakteryzuje się bardzo dobrą statyką, bezpieczeństwem oraz energooszczędnością.

Koniec z dylematem: okno duże czy oszczędneKoniec z dylematem: okno duże czy oszczędne

Wysoka statyka wzmocnionych profili pozwala na uniknięcie problemów z obsługą i użytkowaniem okna w dłuższym okresie. W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się okna uchylno-przesuwne. W fabryce Okna Debow tego typu okna produkowane są między innymi na bazie profilu Kömmerling 88. Wykonujemy okna w systemie Kömmerling 88 o wymiarach przekraczających 3 m szerokości i 2 m wysokości. Tak imponujący rozmiar okna nadaje wyjątkowego charakteru zarówno wnętrzu jak i wyglądowi budynku. Jest ono równocześnie funkcjonalne i energooszczędne. Dzięki technologii precyzyjnego łączenia profili V-Perfect, jaką stosujemy w naszej fabryce, uzyskujemy imponująco wyglądające okno, które staje się ozdobą domu – wyjaśnia W. Prucnal.

Okna stanowią nieodłączny element każdego domu, lecz ich montaż nie musi znacząco obniżać parametrów izolacyjnych budynków. Wykorzystanie wzmocnionych profili pozwala ograniczyć straty energetyczne przy zastosowaniu okien o dużych rozmiarach. Nowe, wielokomorowe systemy znacząco rozszerzają możliwości konstruowania okien, które pozostają oszczędne pomimo ich imponujących rozmiarów.

 

źródło: Okna Debow

 

 

 

 
Najnowsze publikacje
Współczesny styl wymaga innowacji – jakie okna wstawić do nowoczesnego domu
 • Współczesny styl wymaga innowacji – jakie okna wstawić do nowoczesnego domu
 • Air i Agio od Nice – wygoda przede wszystkim
 • SWISSPACER Air - służy nie tylko do wyrównywania ciśnienia
 • Niewidzialne bezpieczeństwo – zabezpieczenie drzwi Remock Lockey od Agas
 • BKS – marka, która znaczy więcej
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Podatek estoński – pomysł Fundacji Pomyśl o Przyszłości planem działania Rządu
 • Budownictwo po raz kolejny znalazło się pod lupą ekspertów - branża przeżywa boom ale grozi jej kryzys
 • Nowa ustawa o zatorach płatniczych – lepsza ochrona MŚP
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.