Szukaj w serwisie:

Najlepsze uszczelnienie krawędzi szyby zespolonej

Badanie potwierdza: wysokiej klasy rozwiązanie opracowane przez Dow i SWISSPACER poprawia charakterystykę energetyczną fasad

Najlepsze uszczelnienie krawędzi szyby zespolonejNajlepsze uszczelnienie krawędzi szyby zespolonej

W obliczu coraz wyższych wymagań w zakresie efektywności energetycznej elewacji szklanych coraz bardziej zyskuje na znaczeniu uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych, a w szczególności – zastosowanie przeszkleń strukturalnych. Podczas gdy optymalizacja wartości współczynnika U szkła jest zdecydowanie nieekonomiczna, nadal istnieje znaczny potencjał w zakresie stosowanych uszczelnień i ramek dystansowych. Ekspert w dziedzinie materiałów uszczelniających – firma Dow oraz firma SWISSPACER – specjalista w dziedzinie ciepłych ramek dystansowych przeprowadziły wspólne badanie w tym zakresie; jego realizację powierzono renomowanemu biuru inżynierskiemu Bauwerk (Rosenheim). Wykazało ono, że dzięki optymalnemu połączeniu masy uszczelniającej i ramki dystansowej, wartość współczynnika Ucw fasady można poprawić o ponad  15% – bez zmiany jej konstrukcji.

DOWSILTM 3364 i SWISSPACER Ultimate – znacznie niższe straty ciepła

W ramach projektu przebadane zostały różne konstrukcje elewacji z najczęściej obecnie stosowanym szczeliwem poliuretanowym (PU), standardowym uszczelnieniem silikonowym oraz opatentowaną, opartą na silikonie technologią DOWSILTM 3364 Warm Edge IG Sealant – każdą z nich zestawiono z ramką dystansową ze stali nierdzewnej lub SWISSPACER Ultimate. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości: np. DOWSILTM 3364 w połączeniu ze SWISSPACER Ultimate w potrójnej szybie zespolonej (40 mm) zastosowanej w elewacji w konstrukcji aluminiowej (głębokość profilu 100 mm, wielkość elementu: 1.0 x 2.0 m) osiąga wartość współczynnika Ucw równą 0,846 W/m2K – oznacza to obniżenie współczynnika przenikalności cieplnej o ponad 13% w porównaniu z ramką dystansową ze stali nierdzewnej. Zastosowanie konwencjonalnego uszczelnienia PU i ramki dystansowej ze stali nierdzewnej pozwala na osiągnięcie dla tej samej konstrukcji elewacji wartości Ucw wynoszącej jedynie 1,002 W/m2K – ogólna efektywność energetyczna zaawansowanego rozwiązania jest więc o ponad 15% lepsza.

Najlepsze uszczelnienie krawędzi szyby zespolonej

W wyniku wykorzystania tego zaawansowanego rozwiązania, temperatura po wewnętrznej stronie szyby jest ponadto o 2 oC wyższa niż w przypadku uszczelnienia konwencjonalnego i ramki dystansowej ze stali nierdzewnej. W standardowych warunkach klimatycznych (temperatura w pomieszczeniu 20°C i wilgotność względna 50%) konstrukcja taka powoduje, że wilgoć na szybie ulega kondensacji dopiero przy temperaturze zewnętrznej -49°C.

Większa swoboda projektowania elewacji

Nowe rozwiązanie oferuje szereg korzyści firmom zajmującym się realizacją konstrukcji metalowych oraz mniejszym przedsiębiorstwom wykonującym fasady: elewacje „całoszklane” z systemem uszczelnienia opartym na profilu w kształcie litery „U” (Toggle) są szczególnie odpowiednie w przypadku konstrukcji o małych i średnich rozmiarach, ponieważ ich wytwarzanie jest łatwe i ekonomiczne. Dzięki parametrom oferowanym przez DOWSILTM 3364 i SWISSPACER Ultimate, uzyskują one również doskonałe wyniki pod względem efektywności energetycznej. Inwestorzy, architekci i projektanci doceniają fakt, że w wielu przypadkach nie jest konieczne wprowadzanie zmian projektowych ani dodatkowej izolacji fasady, co wiązałoby się z kolejnymi kosztami.

Raport z badania i dalsze informacje można pobrać ze stron internetowych pod adresem www.dow.com/construction i www.swisspacer.com

 
Najnowsze publikacje
Dom podczas urlopu
 • Dom podczas urlopu
 • Guardian Glass uruchamia nowy coater w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie
 • Przygotuj dom na ocieplenie klimatu
 • Na jaki kolor okien postawić w 2020 roku
 • Nowe drzwi Raumplus w niestandardowym wymiarze
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.