Szukaj w serwisie:

Sierpień w ogrodzie – czas na cięcie

Sierpień w ogrodzie to okres bardzo intensywnych prac pielęgnacyjnych. Kontynuujemy cięcie drzew owocowych, które skończyły już fazę wzrostu, przycinamy silne przyrosty jabłoni, które mogą ograniczać owocom dostęp światła, ale tniemy także wszelkie drzewa iglaste oraz żywopłoty z roślin liściastych. Jednym słowem – to czas na cięcie. Poza dobrym sekatorem i nożycami, z pewnością przyda się drabina, albo jeszcze lepiej podest roboczy. Jakie urządzenie wybrać?

Sprawdzaj sprzęt

Systematyczne przycinanie drzew i krzewów to warunek konieczny, by cieszyć się pięknym ogrodem, ale i bogatymi owocowymi zbiorami. Nie jest to skomplikowana czynność i z powodzeniem możemy ją wykonać samodzielnie – najważniejsze to odpowiednio się przygotować. Prace będą przebiegały wówczas nie tylko sprawnie, ale i bezpiecznie. Od czego zacząć? Z pewnością od sprawdzenia wszystkich narzędzi, z jakich będziemy korzystać. Zaczynamy oczywiście od sprzętu do cięcia – sekatory oraz nożyce powinny mieć ostre ostrza, które pozwolą nie tylko na szybkie, ale i prawidłowe cięcia. Od tego w ogromnym stopniu zależy późniejsza kondycja roślin. – Warto przygotować także drabinę, dostosowując jej funkcjonalność do prac ogrodowych. A jeśli jeszcze jej nie posiadamy – zatroszczyć się o wybór odpowiedniego modelu. Nie jest to co prawda sprzęt niezbędny, ale w przypadku wysokich drzew oraz braku sekatora teleskopowego lub piły z teleskopowym trzonem, na pewno będzie pomocny – radzi Marek Banach z firmy KRAUSE.

Wybierz rozwiązanie dopasowane do potrzeb

Sierpień w ogrodzie – czas na cięcieSierpień w ogrodzie – czas na cięcieSierpień w ogrodzie – czas na cięcie

Z pracami na wysokości w ogrodzie jest podobnie, jak z tymi prowadzonymi w domu. To, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej, zależy od intensywności jego użytkowania, rodzaju i zakresu zadań, ale także wysokości, jaką ma nam zapewnić. – W ogrodzie najlepiej sprawdzą się trzy rozwiązania. Jeśli zależy nam na dostępie do naprawdę wysokich drzew, postawmy na lekką wolnostojącą drabinę wielofunkcyjną, np. model trzyelementowy z wysuwanym elementem. Koniecznie jednak wyposażmy ją w dodatkowe akcesoria zwiększające stabilność – świetnie na trawiastym podłożu sprawdzą się szpice, które mocujemy bezpośrednio do podłużnic i wbijamy w podłoże, lub specjalne podpory. Jeśli jednak bardziej niż na wysokości roboczej zależy nam na komforcie prac, zdecydujmy się na podest roboczy lub drabinę przegubową, która także może pełnić jego funkcję. To rozwiązanie spodoba się wszystkim, którzy oczekują większej stabilności w trudnych ogrodowych warunkach – podpowiada ekspert. Niezależnie od typu urządzenia, wybierajmy te wykonane z aluminium – są wytrzymałe na obciążenia oraz lekkie, dzięki czemu ich częste przestawianie nie będzie dla nas uciążliwe.

Chroń ciało

Wszelkie prace ogrodowe należą do wyjątkowo przyjemnych i stosunków bezpiecznych. To jednak nie zwalnia nas z zachowania czujności i bezpieczeństwa. Przystępując do cięcia drzew lub krzewów powinniśmy więc zadbać nie tylko o sprawne funkcjonowanie sprzętu, ale i o ochronę tych części ciała, które są najbardziej narażone na urazy.

 • Oczy. Stosuj okulary ochronne jako zabezpieczenie przed spadającymi gałęziami lub zaprószeniem przez wióry powstałe w wyniku cięcia.
 • Głowa. Noś kask ochronny, który ochroni głowę przed spadającymi dużymi konarami drzew, ale i podczas upadku z wysokości.
 • Dłonie. Korzystaj z rękawic ochronnych, które zmniejszą ryzyko skaleczenia zarówno narzędziami do cięcia, jak i ostro zakończonymi gałęziami.
 • Kończyny dolne. Do pracy załóż buty robocze, które zminimalizują ryzyko poślizgnięcia się na szczeblu oraz zabezpieczą przed zwichnięciem kostki w trakcie upadku.
   

Prace ogrodowe to jedna z naszych ulubionych letnich form aktywności. Nie tylko korzystnie wpływa na kondycję i zdrowie, ale przynosi także wymierne korzyści w postaci zadbanego i pięknego otoczenia domu. To połączenie wprost idealne.

 

źródło: Krause

 
OKNO 3/2019
 • OKNO 3/2019
 • Szybka i profesjonalna wymiana okien
 • Nice Core – domowe centrum zarządzania automatyką
 • Nowoczesna technika wklejania szyb w okna i drzwi rozwiązaniem na plagę włamań
 • Dobór napędów do okien online
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Nowa ustawa o zatorach płatniczych – lepsza ochrona MŚP
 • VELUX najlepszym partnerem w biznesie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2019 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.