Idealny wygląd: zniekształcenia optyczne w szkle izolacyjnym odchodzą do przeszłości
Idealny wygląd: zniekształcenia optyczne w szkle izolacyjnym odchodzą do przeszłości

Budynki z przeszklonymi fasadami i dużymi oknami przyciągają wzrok – dlatego ważne jest zachowanie ich jednorodnego wyglądu. Często występującym problemem jest zasysanie bądź wybrzuszanie się szyb zespolonych, co zakłóca ich wygląd zewnętrzny. Producent ciepłych ramek – firma SWISSPACER – oferuje rozwiązanie tego problemu: SWISSPACER Air. Niewielki element zapewnia kompensację ciśnienia w szybie izolacyjnej w przypadku zmian warunków atmosferycznych w zależności od pory roku.

To innowacyjne rozwiązanie jest w stanie przeciwdziałać zniekształceniom optycznym nawet w budynkach o różnicy wysokości między najniższym a najwyższym piętrem wynoszącej 300 metrów. W wielu metropoliach obiektów takich powstaje coraz więcej.

Ponadto zachowanie równoległości szyb w obrębie pakietu ma duże znaczenie z punktu widzenia izolacji termicznej, szczególnie w okresie zimowym. Gdy objętość powietrza w przestrzeni międzyszybowej maleje w niskich temperaturach, za sprawą Swisspacer Air wygięcie szyby do wewnątrz staje się niemożliwe. Dzięki temu szkło izolacyjne zachowuje swoją pełną funkcjonalność.

To nie wszystko - SWISSPACER Air gwarantuje także bezpieczeństwo podczas transportu, a tym samym wspiera planowanie czasowe na placu budowy. W przypadku transportu szkła izolacyjnego między lokalizacjami o dużych różnicach wysokości, np. przez przełęcze górskie, tunele lub transportem lotniczym, między hermetycznie zamkniętą szybą zespoloną a otoczeniem nie dochodzi do kompensacji ciśnienia, co prowadzi do znacznych naprężeń na krawędziach szkła i w samym szkle. W rezultacie może dojść do uszkodzenia uszczelnienia krawędzi, a nawet do pęknięcia szkła.

Valerian Wicky, dyrektor zarządzający Glassolutions Kreuzlingen – wiodącego producenta szkła budowlanego, spółki zależnej SAINT-GOBAIN również doskonale zna ten problem: – W przypadku przesunięć w harmonogramie realizacji na placu budowy, mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których szkło izolacyjne pękało na etapie składowania tymczasowego. Nasi klienci potrzebowali prostego i elastycznego rozwiązania, które reagowałoby odpowiednio na warunki atmosferyczne, okoliczności związane z transportem i postęp budowy. Dzięki SWISSPACER Air problemy te odchodzą do przeszłości. Po osiągnięciu określonego etapu realizacji, producent okien może zamontować odpowiednie szyby bezpośrednio w zakładzie i przetransportować je do obiektu położonego na przykład w górach. Architekci i kierownicy budowy nie muszą już martwić się o dodatkową obsługę lub osobny transport szyb i ram – mówi Wicky.

Glassolutions stosuje SWISSPACER Air w projektach realizowanych w całym szwajcarskim regionie Alp już od 2016 roku. Jednym z przykładów jest schronisko w Riederalp w szwajcarskim kantonie Valais, gdzie wszystkie okna w budynku zostały zmodernizowane i wyposażone w SWISSPACER Air. Tutaj konieczny był transport kolejką górską: przy różnicy wysokości rzędu 1166 m i czasie przewozu wynoszącym dziewięć minut, prędkość wznoszenia wynosiła 130 m/min – dzięki SWISSPACER Air nie stanowiło to żadnego problemu.

Ramka dystansowa – niewielki element o ogromnej skuteczności

SWISSPACER Air to kolejny element w ofercie producenta ciepłych ramek dystansowych. Ramka dystansowa utrzymuje szyby pakietu w pewnej odległości od siebie i w ten sposób określa przestrzeń izolującą, wypełnioną gazem przestrzeni pomiędzy nimi.

W przeciwieństwie do zwykłych ramek dystansowych, ciepłe ramki SWISSPACER nie są wykonane z aluminium czy stali nierdzewnej, lecz z wysoce izolacyjnego materiału kompozytowego - tworzywa sztucznego z dodatkiem włókna szklanego. Ciepła ramka zapobiega powstawaniu mostków termicznych i strat ciepła w obszarze krawędzi szyby zespolonej, prowadząc tym samym do obniżenia strat energii, poprawy klimatu w pomieszczeniu oraz zapobiegając kondensacji i powstawaniu pleśni. Dzięki SWISSPACER możliwe jest osiągnięcie oszczędności kosztów ogrzewania rzędu nawet 8 procent, jak wykazało dokładna analiza Instytutu Domów Pasywnych z Darmstadt.

Firma oferuje największy wybór – łącznie 17 – kolorów ciepłych ramek dystansowych. Pozwala to architektom na idealne dopasowanie koloru ramki do ościeżnicy okiennej. Widoczna wewnątrz okna matowa powierzchnia ramki o wyglądzie aksamitu zapobiega metalicznym odbiciom padającego światła słonecznego, co ma również znaczenie z punktu widzenia estetyki projektowania.

Filmik o SWISSPACER Air można znaleźć na naszej stronie internetowej:http://www.swisspacer.com/de/produkte/swisspacer-air

 

 

źródło: SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG