Szukaj w serwisie:

Co łączy roletę z fotografią? Niecodzienne zastosowania osłony okiennej

Choć zazwyczaj kojarzy się z ochroną przed słońcem i regulacją światła w domu, jej możliwości mogą zaskakiwać. Wystarczy trochę wyobraźni, by za sprawą zwykłej rolety stworzyć studio fotograficzne. Teraz nawet amatorzy mogą robić profesjonalne zdjęcia bez wychodzenia z domu. Jak to możliwe?

Co łączy roletę z fotografią? Niecodzienne zastosowania osłony okiennejFotografia, której historia sięga roku 1839, jest sztuką wymagającą i specjalistyczną. Aby fotografować w zamkniętych przestrzeniach niezbędny jest dobrej jakości sprzęt, odpowiednie światło oraz plan zdjęciowy. Dla wielu początkujących fotografów własne studio to jednak bardzo duży wydatek. Jak więc realizować swoją pasję w domu przy użyciu mniej profesjonalnego sprzętu i elementów wyposażenia? Z pomocą przychodzi roleta, której właściwości mogą być wykorzystane w domowej fotografii aż na dwa sposoby. Dzięki nim każdy może stworzyć własny plan zdjęciowy i rozpocząć swoją przygodę z fotografią studyjną.

Światło pod kontrolą

Co łączy roletę z fotografią? Niecodzienne zastosowania osłony okiennejW fotografii światło ma ogromne znaczenie. To jak oświetlone jest pomieszczenie wpływa na kolor, cienie i przede wszystkim nastrój zdjęcia. Nawet meble znajdujące się w pomieszczeniu mogą odbijać światło, zmieniając koncepcję całej fotografii. Warto więc pozbyć się z pokoju zbędnego wyposażenia, by stworzyć jak najlepsze warunki do pracy. Jeśli nie jest to możliwe, meble wystarczy okryć czarną płachtą lub przygotować styropianowe płyty pomalowane ciemnym kolorem. Istotne jest też opanowanie promieni słonecznych wpadających przez okno. W zależności od nastroju przeprowadzanej sesji będą one pomocnym lub niechcianym dodatkiem.  Warto więc postarać się o możliwość swobodnej regulacji oświetlenia wpadającego z zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem będzie roleta Dzień i Noc, której naprzemienne pasy transparentne i zaciemniające pozwolą regulować ilość światła wpadającą do pomieszczenia studia. Wybierając odpowiednio ciemny kolor osłony, można nawet uzyskać w pomieszczeniu amatorską ciemnię fotograficzną do obróbki chemicznej materiałów zdjęciowych i tworzenia tzw. odbitek.

Na drugim planie

Co łączy roletę z fotografią? Niecodzienne zastosowania osłony okiennejAby stworzyć niepowtarzalny klimat sesji zdjęciowej nie można zapomnieć o odpowiednim tle. Profesjonalne plansze fotograficzne są bardzo kosztowne, zajmują sporo miejsca i wymagają specjalnego systemu wieszania.  W warunkach domowych, podstawą jest wygospodarowanie około 2 metrów wolnej ściany. Najlepiej gdyby miała ona gładką fakturę i była w naturalnym kolorze. Taka ściana może stać się bazą pod pierwsze zdjęcia. Jeśli jednak chcemy stworzyć zdjęcia na bardziej oryginalnym tle – wykorzystując wzór, krajobraz czy kolor, jako alternatywę tła fotograficznego warto zdecydować się na osłonę z nadrukiem. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni wymiar, tak aby osłona swobodnie opadała na ziemię, tworząc drugi plan sesji zdjęciowej. Osłonę można zawiesić pod sufitem na dowolnej ścianie i rozwijać, kiedy jest taka potrzeba.

Niecodzienne rozwiązania bardzo często okazują się strzałem w dziesiątkę. Kojarzony tylko z jedną funkcją element domowego wyposażenia, taki jak roleta może zaskoczyć swoją funkcjonalnością w różnych sytuacjach. Dlatego też bogata wyobraźnia i domowe patenty mogą stać się praktycznym rozwiązaniem pierwszych trudności początkującego fotografa, który marzy o własnym domowym studio fotograficznym.

Źródło: Franc Gardiner

 
Najnowsze publikacje
OKNO 4/2020
 • OKNO 4/2020
 • Jakie ogrodzenia najchętniej wybierali Polacy w 2020 r. – TOP 5 modeli firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe
 • Wyraź siebie poprzez niebanalne rozwiązania
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w grudniu 2020 roku – analiza PSB
 • Dri-Design – swoboda projektowania niezwykłych elewacji
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w grudniu 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w grudniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2021 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.