Szukaj w serwisie:

Duże przeszklenia – przestronne wnętrza i efektowne elewacje Jak dobrze wybrać i rozplanować wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe

Okazałe przeszklenia stanowią efektowną ozdobę wnętrz i elewacji budynku. Spotyka się je zarówno w projektach nowoczesnych, jak i klasycznych. Podpowiadamy, jakie są możliwości i na co zwrócić uwagę przy planowaniu dużych okien i drzwi tarasowych.

Duże przeszklenia – przestronne wnętrza i efektowne elewacje 
Jak dobrze wybrać i rozplanować wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe
Wielkoformatowe przeszklenia stały się elementem wyróżniającym współczesne domy. Rozciągające się od podłogi do sufitu okna i drzwi tarasowe nierzadko zajmują powierzchnię całej ściany. Są one chętnie montowane nie tylko w salonie, ale również w innych pomieszczeniach – sypialni, pokojach dzieci, kuchni i jadalni. Duże przeszklenia otwierają wnętrza na otoczenie i optycznie je powiększają. Jednocześnie zapewniają lepsze doświetlenie pomieszczeń.

„Planując wielkowymiarowe przeszklenia należy wziąć pod uwagę sposób otwierania skrzydeł, typ pakietu szybowego i rodzaj materiału użytego do wykonania profili okiennych. Elementy te mają wpływ na maksymalne rozmiary przeszklenia, które można uzyskać. Przy wyborze warto również uwzględnić parametry izolacyjności cieplnej oraz rozwiązania poprawiające wygodę użytkowania – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Jakie okna wybrać?

Duże przeszklenia – przestronne wnętrza i efektowne elewacje 
Jak dobrze wybrać i rozplanować wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe
W przypadku wyjścia na taras lub balkon doskonale sprawdzają się drzwi podnoszono-przesuwne. Pozwalają one na realizację przeszklonych ścian z niewielką liczbą widocznych podziałów. Przykładowo w modelu THERMO HS i THERMO HS ALU marki Sokółka Okna i Drzwi maksymalne wymiary pojedynczego skrzydła wynoszą 3,33 m x 2,80 m. Wykonane w tym systemie przeszklenie, złożone z elementów ruchomych i stałych, może mieć długość nawet 20 m. Drzwi podnoszono-przesuwne zapewniają jednocześnie wygodne użytkowanie. Dzięki temu, że skrzydła przesuwają się równolegle względem siebie, nie zabierają miejsca we wnętrzu. Stwarza to możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń. Drzwi wyposażone są również w niski próg, który gwarantuje komfortowe przejście z wnętrza na zewnątrz.

Duże przeszklenia – przestronne wnętrza i efektowne elewacje 
Jak dobrze wybrać i rozplanować wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe
Coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem są okna stałe. Mają one tę zaletę, że mogą zostać wykonane w większych rozmiarach niż modele otwierane. Decydując się na tego typu okna należy uwzględnić rodzaj systemu wentylacyjnego w domu. Przy wentylacji mechanicznej nie ma ograniczeń w zakresie liczby zamontowanych okien stałych. Inaczej jest, gdy dom wyposażono w wentylację grawitacyjną. Wówczas okna nieotwieralne w części mieszkalnej nie mogą przekroczyć połowy zastosowanych przeszkleń.

Okna stałe najlepiej rozmieścić w takich miejscach, by mieć do nich łatwy dostęp z zewnątrz. Ułatwi to mycie i konserwację. Najczęściej okna takie montowane są na parterze. Na wyższych kondygnacjach mogą stanowić część konstrukcji przeszklenia balkonu lub tarasu.

Stabilna konstrukcja

Duże przeszklenia – przestronne wnętrza i efektowne elewacje 
Jak dobrze wybrać i rozplanować wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe
Wielkowymiarowe przeszklenia wymagają zastosowania wytrzymałych profili okiennych  i okuć. Jest to związane z dużym ciężarem pakietu szybowego. Jeden metr kwadratowy dwukomorowej szyby zespolonej waży w przybliżeniu 30 kg. Jeżeli zostaną zastosowane szyby o zwiększonej wytrzymałości, np. klejone czy antywłamaniowe, waga wzrasta do ok. 50 kg. W efekcie ciężar skrzydła okiennego może dochodzić do 400 kg.

Na wytrzymałość profili okiennych ma wpływ materiał, z którego zostały wykonane. Znaczenie ma również ich grubość. Dużą stabilność konstrukcji zapewniają np. ramy drewniane. Obecnie wykonuje się je z drewna klejonego, złożonego z trzech lub czterech warstw z odpowiednio dobranym, naprzemiennym układem słojów. Umożliwia to realizację przeszkleń o znacznych rozmiarach, bez dodatkowych wzmocnień. Dodatkowo od zewnątrz ramy mogą zostać osłonięte aluminiową nakładką, która chroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na okucia. Muszą one być na tyle mocne, by wytrzymały większy ciężar skrzydeł. Dla przykładu okucia stosowane w systemach przesuwnych są w stanie udźwignąć skrzydła o wadze do 400 kg. Jednocześnie dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań gwarantują one wysoki komfort użytkowania. Przesuwanie skrzydeł nie wymaga siły – drzwi da się otworzyć i zamknąć jedną ręką. Dla większej wygody można zainstalować automatyczny napęd. Wówczas sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub klawisza umieszczonego w klamce. Jeśli drzwi zostaną włączone w system inteligentnego domu, można je otwierać i zamykać również przy użyciu smartfona lub tabletu.

Wysoka energooszczędność

Zaawansowane technologie produkcji sprawiają, że nawet znacznych rozmiarów przeszklenia gwarantują utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach.

Duże przeszklenia – przestronne wnętrza i efektowne elewacje 
Jak dobrze wybrać i rozplanować wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe
„Najlepszą termoizolacyjność zapewniają okna i drzwi tarasowe wyposażone w pakiety 3-szybowe ze szkłem niskoemisyjnym. Jego powierzchnia pokryta jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło do wnętrza domu. W ten sposób jest ono zatrzymywane w budynku. Dodatkowo stosuje się ciepłe ramki dystansowe i wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym, np. argonem. Połączenie energooszczędnego pakietu szybowego z profilami o zwiększonej termoizolacyjności, np. drewnianymi, chroni przed stratami ciepła – mówi Daniel Kurek, Młodszy Kierownik Produktu Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Stosowane rozwiązania sprawiają, że nowoczesna stolarka okienna charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Dla przykładu okna i drzwi tarasowe marki Sokółka Okna i Drzwi mają współczynnik Uw na poziomie 0,8-0,9 W/m²K, a okna przeznaczone do domów pasywnych 0,66 W/m²K.

Wielkoformatowe przeszklenia nie tylko wpuszczają sporo naturalnego światła, ale również stwarzają możliwość pozyskania w chłodne miesiące darmowej energii do ogrzania pomieszczeń. Przyczynia się to do obniżenia kosztów utrzymania domu. Najwięcej dużych przeszkleń powinno się znaleźć od strony południowej i zachodniej, gdzie promienie słoneczne operują najmocniej i najdłużej. Dlatego w tej części domu warto zaplanować salon, pokoje dla dzieci, jadalnię i gabinet. Aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem, warto zastosować zewnętrzne osłony okienne, np. żaluzje, rolety lub markizy. Ochronę przed słońcem mogą również zapewnić odpowiednio zaprojektowane okapy i zadaszenia.

 

źródło: Sokółka Okna i Drzwi

 
Najnowsze publikacje
4500 metrów kwadratowych relaksu
 • 4500 metrów kwadratowych relaksu
 • Przyszłościowa alternatywa dla dużych okien
 • Elegant: doskonały design szyty na miarę
 • Jak zamontować napęd na oknie? Montaż na ramie krok po kroku
 • Przesuwna czy dwuskrzydłowa – jaką bramę wjazdową wybrać
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.