oknoserwis.pl

Szukaj w serwisie:

Moda na otwartą przestrzeń

W najnowszych projektach architektonicznych dominują duże przeszklenia i otwarta przestrzeń, dzięki czemu to, co w środku, niemal swobodnie przenika się z tym, co na zewnątrz. Strefa prywatna, niegdyś skrzętnie ukrywana przed wzrokiem innych, dziś jest więc coraz bardziej odsłaniana. Umiejętnie zaaranżowane, nowoczesne wnętrza zapewniają jednak poczucie prywatności, a jednocześnie zbliżają mieszkanie do jego najbliższego otoczenia. Dużą rolę odgrywają w nich dobrze dobrane okna i drzwi.

Otwarta przestrzeń, w której poszczególne pomieszczenia płynnie łączą się ze sobą ma wiele zalet. Sprzyja integracji domowników, jest funkcjonalna, daje dużą swobodę aranżacji i pozwala na uzyskanie większej powierzchni użytkowej. Zastosowane w niej wielkoformatowe przeszklenia zapewniają dopływ naturalnego światła do domu, co tworzy jasne, przestronne wnętrza. Prowadzące wprost do przydomowego ogrodu lub na taras, przeszklone drzwi powodują też, że jesteśmy jeszcze bliżej natury. Aby w pełnić wykorzystać plusy tego typu pomieszczeń i utrzymać w nich równowagę pomiędzy tym, co publiczne, a tym, co prywatne, trzeba umiejętnie je urządzić.

Przestronne wnętrza – ciepło, modnie i wygodnie

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań wykorzystywanych przy tworzeniu otwartej przestrzeni jest połączenie salonu z kuchnią. Dzięki temu, brak wytyczonych, ścisłych granic sprawia, że osoba, która w danym momencie zajmuje się gotowaniem, nie traci kontaktu z resztą domowników, przebywających w części wypoczynkowej. Sprawdza się to w sytuacjach, gdy np. podejmujemy gości i nie chcemy wybierać pomiędzy zabawianiem ich rozmową a przygotowywaniem dla nich posiłków. Otwarcie kuchni na salon dobrze pasuje też do mieszkań o małych metrażach – niewielki pokój dzienny powiększony o przestrzeń kuchenną, znacznie zyskuje na przestronności. Tego typu rozwiązanie niesie ze sobą również wady. Należą do nich przede wszystkim rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów i dochodzące z części kuchennej dźwięki. O ile zapachy możemy ograniczyć poprzez wykorzystanie dobrej jakości okapu, to z ewentualnym hałasem musimy się pogodzić.

Pożądaną cechą otwartych przestrzeni jest duża ilość naturalnego światła, które doświetla wnętrza,  a także korzystnie wpływa na nasz nastrój. Jeśli okna zlokalizowane są od strony południowej lub południowo-zachodniej, dzięki dużym przeszkleniom możemy wykorzystać także naturalną energię, pozyskując ją do darmowego ocieplenia i oświetlenia domu. Nawet bardzo duże okna da się otwierać swobodnie i bez wysiłku – umożliwiają to zastosowane w nich, nowoczesne systemy okuć. Na etapie zakupu stolarki okiennej warto więc zapytać sprzedawcę, jak pod względem komfortu obsługi prezentuje się wyrób, którym jesteśmy zainteresowani.

Ogród i taras jeszcze bliżej

Naturalne światło to nie jedyny benefit, jaki zyskujemy dzięki dużym przeszkleniom. Wykorzystanie tego typu rozwiązań sprawia, że dom jest efektowny i bardziej otwiera się na świat zewnętrzny, dla przykładu otaczający budynek ogród lub taras. Zamiast tradycyjnych (rozwiernych, rozwierno-uchylnych) drzwi tarasowych, można zdecydować się na konstrukcje przesuwne, gdzie skrzydła otwierają się poprzez przesunięcie na bok. Pozwala to na oszczędność cennej przestrzeni, umożliwiając jednocześnie łatwe i wygodne wyjście. Mimo dużych rozmiarów tego typu drzwi, ich obsługa jest bezproblemowa.

Gdy na zewnętrz panuje przyjemne ciepło, chcemy wpuścić je do domu i często pozostawiamy drzwi tarasowe otwarte. W odróżnieniu od drzwi balkonowych, tym przesuwnym nie grozi wówczas gwałtowne zatrzaśnięcie. Nie potrzeba też specjalnych mechanizmów do zablokowania ich w wybranej pozycji. Zabezpieczenie przed ryzykiem potknięcia, a także przed zimnem, wilgocią i wodą się zapewnia natomiast niski próg z izolacją termiczną. To rozwiązanie przydatne zwłaszcza dla najmłodszych, osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz seniorów.

Wielkopowierzchniowe przeszklenia we współczesnym budownictwie są już praktycznie standardem. Ze względu na ich specyfikę – dużą wagę i rozmiary – przy instalacji tych wyrobów kluczowe jest korzystanie z usług fachowych, wyspecjalizowanych w tego rodzaju inwestycjach ekip montażowych. Nierzadko niezbędne jest bowiem wówczas wykorzystanie specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie monterów. Dzięki właściwemu montażowi i umiejętnie dobranym dodatkom, otwarte przestrzenie w naszym domu będą funkcjonalnym miejscem, gdzie toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby te spotkania łatwo przeniosły się również na taras czy do ogrodu – zastosowanie nowoczesnej stolarki okiennej i drzwiowej daje nam przecież wiele możliwości.

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Oknaaluminiowe.pl, Porta KMI Poland, PROLINE, Roto, Soudal i VETREX.

***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Drzwi tarasowe Roto Patio Alversa PS Air Com:

Moda na otwartą przestrzeńDrzwi tarasowe równolegle przesuwne Roto Patio Alversa PS Air Com mogą być wyposażone w wygodną wentylację w pozycji uchylnej. Jest to unikatowe rozwiązanie na rynku. Nowością jest również ich intuicyjna obsługa: przesuwanie drzwi tarasowych odbywa się zawsze w pozycji poziomej klamki. Dzięki temu obsługa jest tak łatwa, jak otwieranie okien rozwierno-uchylnych. Ponadto okucia do drzwi tarasowych równolegle przesuwnych Alversa PS Air Com mają największe na rynku odstawienie skrzydła od ramy: 130 mm w drzwiach z drewna/PVC i 122 mm z aluminium. To ważny argument z punktu widzenia użytkowników – system można stosować do grubych profili z ciężkimi pakietami szybowymi, dzięki którym więcej ciepła zostaje w domu.

Drzwi tarasowe przesuwne Roto Patio Inowa:

Moda na otwartą przestrzeńWyjątkowo szczelne.  Okucie Roto Patio Inowa z powodzeniem można stosować we wszystkich budynkach, w których występuje duży napór wiatru (np. na terenach nadmorskich), a także w budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące ochrony przed hałasem. Punkty ryglowania na całym obwodzie skrzydła zapewniają dużą siłę docisku. Można umieścić je w dowolnej liczbie oraz w dowolnych miejscach. Drzwi są wyposażone w komfortowy niski próg. Można wygodnie je otwierać bez wysiłku za pomocą klamki, bez konieczności ich podnoszenia – także w przypadku ciężkich skrzydeł.

System drzwi podnoszono-przesuwnych DP 180 Yawal:

Moda na otwartą przestrzeńPodstawę systemu DP 180 stanowią profile aluminiowe z przekładkami termicznymi. Jego budowa ma wpływ na obniżenie strat energii cieplnej, a co za tym idzie –zmniejszenie kosztów eksploatacji projektowanych obiektów. Zalety systemu to: doskonała izolacyjność cieplna (Uf = od 1,1 W/m2K), możliwość wykonania drzwi o bardzo dużych gabarytach i ciężarze skrzydła nawet do 440 kg, możliwość wykonania połączenia całoszklanego narożnika pod kątem 90˚ oraz drzwi z zatopionym progiem, a także bardzo dobre parametry wodoszczelności i przenikalności powietrza. Rozwiązanie to umożliwia również zamontowania systemu automatycznego do otwierania i zamykania drzwi, zastosowanie okuć z mikrowentylacją, bezszprosowe łączenie szyb, użycie ruchomego słupka oraz łączenie z innymi systemami Yawal.

 

 

źródło: Dobry Montaż

 

 

Zobacz również...

 
Dlaczego wybieramy dobre okna z PCV
 • Dlaczego wybieramy dobre okna z PCV
 • Ciepłe ogrody zimowe w systemie drewno-aluminium
 • Stolarka aluminiowa czy PVC? Poznaj zalety obu rozwiązań
 • Na straży komfortu termicznego – ciepłe okna, drzwi i ściany
 • Trendy w aranżacji wnętrz, czyli modne drzwi w mieszkaniu
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   
  galerie:     panopticum     wieśniacze życie    siedziby    polityka prywatności

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2018 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.