Rolety ANWIS w nowoczesnym obiekcie – Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki
Rolety ANWIS w nowoczesnym obiekcie – Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki

Osłony przeciwsłoneczne ANWIS są wielofunkcyjne. Uwzględniając wszystkie aspekty, jakie osłona powinna pełnić w obiekcie, możemy sprawić, że stanie się ona nie tylko funkcjonalnym, ale również dekoracyjnym elementem obiektu.

Przesłony okienne firmy ANWIS z powodzeniem są stosowane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w budynkach użyteczności publicznej, w biurowcach, czy marketach. 
Osłony ANWIS zostały zamontowane również Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, którego uroczyste otwarcie odbyło się pod koniec 2015 r. Obiekt, zaprojektowany przez światowej sławy architekta Fernando Menisa, ma już na koncie nagrody i wyróżnienia. W budynku tym zastosowano dwa rodzaje rolet ANWIS, z których każda pełni inną funkcję.   

Rolety Screen posiadają tkaninę, zawierającej włókna szklane i PCV, która zatrzymuje energię cieplną, zapewniając wnętrzom ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem. Screeny pozwalają utrzymać we wnętrzach komfortową temperaturę i tym samym stają się wsparciem dla klimatyzacji, ograniczając koszty utrzymania obiektu. Jednocześnie materiał gwarantuje komfort optyczny we wnętrzu. Po rozwinięciu przesłony ograniczają przenikanie do pomieszczeń intensywnego światła słonecznego, ale też pozwalają na obserwowanie tego, co dzieje się na zewnątrz. 

Choć zwykle rolety screenowe montuje się na zewnątrz budynków, w Centrum Jordanki użyto je wewnątrz. Przesłonięto nimi wielkogabarytowe okna na parterze budynku. Dodatkowo zastosowano je także w „przecinających” bryłę obiektu wąskich przeszkleniach, utworzonych przez pionowe i poziome moduły. W stabilnej pozycji napiętą tkaninę utrzymują zintegrowane z nią prowadnice boczne tworzące system ZIP. Przesłony są połączone w zespoły i zintegrowane z systemem inteligentnego zarządzania obiektem. Pozwala to płynnie operować roletami, w zależności od potrzeb wpuszczając światło naturalne do środka lub też zaciemniając wnętrza.

Wewnątrz obiektu, wokół sceny, zamontowano wielogabarytowe rolety wewnętrzne. Dostosowano je do bardzo wysokich wymagań akustyki, używając specjalnych tkanin. Ich opatentowany rodzaj splotu i powłok korzystnie wpływa na przenoszenie dźwięków w pomieszczeniach. Tkaniny te redukują poziom hałasu, wyciszają szumy jednocześnie wydłużając czas pogłosu. 
Unikalne warunki akustyczne pozwoliła osiągnąć wyjątkowa konfiguracja rolet. Wąskie pasy są zamontowane naprzemiennie w dwóch różnych odległościach od ściany. Regulowanie długości tkaniny umożliwia dostosowanie do koncertu orkiestry symfonicznej, przedstawień operowych lub teatralnych. Stanowią one element innowacyjnego rozwiązania - systemu zmiennej akustyki. Tworzą przy tym oryginalną i designerską dekorację sceny.

 

źródło: Anwis