BFT – otwieramy innowacje
BFT – otwieramy innowacje

We współczesnym świecie uzyskanie pozycji lidera w jakiejś dziedzinie wymaga bycia co najmniej o pół kroku przed konkurencją. W przypadku przedsiębiorstwa jest to możliwe w sytuacji, gdy ono samo, jak również oferowane przez nie produkty czy usługi, są innowacyjne. Właśnie w oparciu o ciągłe tworzenie innowacji swoją pozycję na rynku buduje firma BFT, lider w dziedzinie najwyższej jakości automatyki dla systemów zarządzania dostępem do obiektów.

Jak mówi znane przysłowie, „potrzeba jest matką wynalazku”. Słowa te nie są bezpodstawne. Duża część przełomowych produktów czy ich ulepszeń powstała, ponieważ człowiek od początku swojego istnienia stara się na różne sposoby ułatwiać sobie życie. Tworzenie i wprowadzanie do użytku czegoś nowego to innowacja, czyli proces, który pozwala przekuć nowatorskie pomysły i będące ich wynikiem wynalazki na realnie działające i funkcjonujące w powszechnym użyciu produkty. Dobrym przykładem jest tu branża automatyki użytkowej, a zwłaszcza wyrobów ułatwiających upoważnionym osobom dostęp do posesji.  
 

Być o krok przed innymi

Jeszcze kilkanaście lat temu elektrycznie otwierane bramy posesyjne czy garażowe dostępne były jedynie nielicznej grupie użytkowników, a szlabany na wjeździe do obiektów, często siłą swoich mięśni, podnosili ludzie. Dziś sterowane poręcznymi pilotami napędy do tych elementów są w powszechnym użyciu. Jednym z liderów wyznaczających trendy jakościowe i designerskie w tej branży jest włoska firma BFT. Jej produkty otwierają bramy, szlabany czy zapory niemal na całym świecie, a projektanci, opracowując rozwiązania opatrzone charakterystycznym, czerwono-białym logotypem, tworzą innowacje, które bardzo szybko stają się niedoścignionym wzorem dla innych. – To efekt przyjętej przez naszą firmę filozofii. Nigdy nie zależało nam na tworzeniu produktów, które po prostu tylko dobrze działają, nie robiąc nic poza tym – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Zarządzający BFT Polska – Zgodnie z przyświecającym BFT hasłem „Be Ahead”, czyli „Bądź z przodu”, zawsze staramy się wymyślać, projektować i tworzyć wydajne oraz niezawodne rozwiązania, które oprócz tego, że świetnie wykonują swoje zadania, są bardzo funkcjonalne, zaawansowane technologicznie i atrakcyjne wizualnie. Można powiedzieć, że dosłownie „otwieramy” innowacje – dodaje. 
 

Technologia, na której możesz polegać

Wprawienie ważącej kilkaset kilogramów bramy w ruch, płynne jej otwarcie, a następnie zamknięcie za każdym razem, gdy chcemy wjechać lub wyjechać z garażu lub posesji to ciężka praca. Z tego powodu napędy powinny być wykonywane z olbrzymią troską i w oparciu wyłącznie o najwyższej jakości komponenty. Tylko w ten sposób da się zapewnić odpowiednią trwałość i wysoką sprawność tych urządzeń. – W przypadku napędów nie ma mowy o kompromisach. Jeśli producentowi zależy na tym, aby były one naprawdę niezawodne, nie może oszczędzać na podzespołach, które w nich stosuje – mówi Tomasz Grzechnik, Kierownik Działu Technicznego w BFT Polska. To ważne, bo napędy w zasadzie nigdy nie pracują w idealnych, laboratoryjnych warunkach, a co jest z tym związane, obciążenia, które muszą pokonać są zwykle wyższe niż te w trakcie testów. – W efekcie, jeżeli elementy przekładni czy zastosowana elektronika nie będą odpowiednio wysokiej klasy, bardzo szybko się zużyją, powodując problemy z obsługą bramy – tłumaczy Tomasz Grzechnik. Systemy zarządzania dostępem do obiektów to jednak nie tylko napędy do bram wjazdowych czy garażowych. To także zaawansowane technologicznie centrale sterujące, wyłączniki krańcowe oraz rozmaite akcesoria, jak panele solarne, lampy sygnalizacyjne, piloty, klawiatury kodowe, a także systemy sterowania. Wszystko to musi ze sobą ściśle współpracować, umożliwiając bezawaryjną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. – Zharmonizowanie i odpowiednie dostrojenie kolejnych elementów nie jest proste, dlatego zwykle wykonują to zadanie odpowiednio wyszkoleni fachowcy. Inwestując pieniądze w zakup napędu do bramy wjazdowej czy garażowej, warto więc postawić na wysokiej klasy rozwiązania. Dzięki temu zyskamy pewność, że raz ustawione będą utrzymywać zadane im parametry przez naprawdę długi czas – podsumowuje Kierownik Działu Technicznego w BFT Polska.
 

Innowacje w służbie funkcjonalności

Innowacje nie zawsze oznaczają wielkie zmiany, znacznie częściej dotyczą drobnych elementów, szczegółów, które w zasadniczy sposób wpływają na pracę całego urządzenia i komfort jego obsługi. Ciągły rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że często mówiąc o jakimś produkcie „innowacyjny” mamy na myśli jego ponadprzeciętną funkcjonalność, która wyróżnia go w morzu niemal identycznych wyrobów innych marek. – W przypadku automatyki do bram obecnie innowacją nie jest to, że napędem możemy sterować za pomocą jednego czy nawet kilkuset pilotów. Ale już możliwość jego obsługi z dowolnego miejsca za pomocą własnego smartfona, tabletu czy komputera jak najbardziej na takie miano zasługuje – przekonuje Andrzej Trojanowski, Dyrektor Zarządzający BFT Polska. W ofercie tej firmy nie brakuje innych innowacyjnych rozwiązań. Na przykład napędy PHOBOS BT, przeznaczone do współpracy z bramami skrzydłowymi, wyposażono w specjalny system mocowania do uchwytu słupka, wykorzystujący magnetyczny trzpień. Takie rozwiązanie zapewnia łatwiejszy montaż oraz znacznie poprawia estetykę całego układu. 

Wybrane napędy BFT, jak wspomniany model PHOBOS BT, napędy do bram przesuwnych DEIMOS czy do bram garażowych TIZZIANO posiadają funkcję amperometrycznego wykrywania przeszkód. Użyte w nich centrale sterujące wykorzystują opracowaną przez BFT technologię D-TRACK. Dzięki temu zapewniają maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. – Poziom siły potrzebnej do uruchomienia zabezpieczenia amperometrycznego jest dynamicznie dobierany do warunków pracy bramy. W związku z tym wykrycie przeszkody następuje zawsze w tym samym czasie z zachowaniem odpowiedniego, bezpiecznego marginesu siły – wyjaśnia Tomasz Grzechnik z BFT Polska. Inne udogodnienia, które można znaleźć w ofercie firmy to m.in. radiowe sterowanie napędem bez użycia rąk. Dzięki temu, podjeżdżając do bramy samochodem czy motocyklem, nie musimy szukać pilota i tym samym odrywać rąk od kierownicy, gdyż brama otworzy się automatycznie, gdy tylko zbliżymy się do niej na odpowiednią odległość. 

Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest system zasilania słonecznego EcoSol® do instalacji niskonapięciowych. – Może być on stosowany do kompleksowego zasilania napędu lub w przypadku braku prądu np. jako zasilanie awaryjne. W użytku przydomowym system działa do dwóch tygodni bez dostępu do światła słonecznego – wyjaśnia Andrzej Trojanowski. Co ważne, EcoSol® współpracuje ze wszystkimi produktami BFT wyposażonymi w silniki zasilane napięciem 24 V, włączając w to nieco starsze modele. W poszczególnych segmentach produktów obrandowanych charakterystycznym logotypem BFT innowacyjnych elementów i rozwiązań jest znacznie więcej. Każdorazowo dopasowane są one do przeznaczenia i charakteru automatyki oraz przewidywanych użytkowników wyrobów. 

Najwyższa jakość tworzonych rozwiązań to standard, do którego zawsze warto i należy dążyć. Zgodnie z tą maksymą BFT produkuję zaawansowaną technologicznie automatykę, na której można polegać w każdych warunkach. Dzięki temu zarówno firma, jak i jej klienci mogą zawsze być o krok przed innymi.

źródło: BFT Polska