Automatyka i  elegancja
Automatyka i elegancja
Ogrodzenie naszego domu nie tylko ma chronić naszą posiadłość, ale także stanowić integralny element całości. Wygląd bramy i płotu, jest tak samo ważny jak ochrona, którą zapewnia. Dlatego automatyzując bramę coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na jakość wykonania, ale także na to, jak urządzenie będzie komponować się z całością ogrodzenia.

Do bram skrzydłowych wybierany jest najczęściej elektromechaniczny napęd tubowy. Jego głównymi zaletami są: stosunkowo niewielkie wymiary, łatwość montażu i obsługi, a przy tym przystępna cena. Przykładowo jeden z najpopularniejszych siłowników tego typu,  napęd 414 firmy FAAC wraz ze wszystkimi akcesoriami kosztuje około 2 tysięcy zł. Za niewielkie pieniądze brama jest nie tylko skutecznie zamknięta, ale także sterowana za pomocą pilota.

Jeśli brama obsadzona jest na szerokich betonowych czy klinkierowych słupkach, nie trzeba rezygnować z jej automatyzacji. Wystarczy wybrać napęd z łamanym ramieniem jak np. elektromechaniczny napęd 391 firmy FAAC, którego montaż nie wymaga żadnych kosztownych przeróbek adaptacyjnych, dzięki kompaktowej budowie.

Jeśli jednak nie chcemy by jakikolwiek mechanizm burzył harmonie naszego ogrodzenia, idealnym rozwiązaniem będzie napęd podziemny. Montowany jest on pod skrzydłem bramy, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny. W podłożu obsadzana jest specjalna obudowa, która chroni cały mechanizm. Zastosowanie takiego rozwiązania ułatwia jego konserwację, gdyż w razie potrzeby łatwo można wyjąć mechanizm bez demontowania skrzydła bramy.

Firma FAAC Polska wypuściła w tym roku na rynek nowy model tego typu napędu. Podziemny napęd hydrauliczny S700H  doskonałe sprawdzi się nie tylko w warunkach domowych, ale także w półprzemysłowych, gdyż może otwierać nawet skrzydła o ciężarze 800 kg. Ponadto umożliwia obrót skrzydła o 180º, dzięki czemu możliwe jest otwieranie bramy zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz posesji. Dzięki zastosowaniu pompy olejowej i siłownika z wałem obrotowym może pracować bez problemów nawet przy – 20ºC, a także, gdy mimo odwodnienia, do skrzynki dostanie się woda, lub mechanizm zostanie uwięziony przez lód. Na wypadek awarii prądu, napęd wyposażony jest w mechanizm awaryjnego odblokowania, który umożliwia zwolnienie skrzydła bramy i dostanie się na teren posiadłości.

Niezależnie od naszych upodobań i od naszej bramy, możemy pozwolić sobie na automatykę, która nie tylko ułatwia, ale także czyni bezpieczniejszym i wygodniejszym nasze życie.