Szukaj w serwisie:

Lato w ogrodzie zimowym

Latem cieszymy się piękną pogodą i lubimy spędzać czas na zewnątrz.  Jednym ze sposobów by zatrzymać wakacyjny nastrój jest ogród zimowy. W nim, przez cały rok, będziemy mogli cieszyć się ciepłem i zielenią roślin. Budowa własnej oranżerii kojarzy się jednak z czymś skomplikowanym i czasochłonnym. Nie musi tak być – wszystko zależy od dobrego planu. Podpowiadamy jak się do tego zabrać.

Na początek - wybór miejsca

Lato w ogrodzie zimowymOgród zimowy jest wymarzonym miejscem by zrelaksować się po ciężkim dniu. W chłodniejszych porach roku pozwoli nam on poczuć atmosferę lata. W oranżerii bowiem nawet jesienią i zimą mamy dostęp do promieni słonecznych, dzięki czemu panuje w niej wyjątkowy klimat. 

Dodatkowo ogród zimowy stanowi bardzo atrakcyjny element architektoniczny, który nadaje bryle budynku lekkości. Jego budowę  możemy zaplanować nie tylko na etapie projektu domu. W naszym klimacie, w oranżerie często zamienia się istniejące już werandy lub tarasy. Jednak jeśli chcemy możemy również wznieść ją od podstaw. Warto, aby w takim wypadku naszym pierwszym krokiem był wybór lokalizacji. Ogród zimowy najlepiej sprawdzi się w dobrze oświetlonych miejscach. Południowe ustawienie da nam możliwość delektowania się słońcem przez cały dzień, zachodnie natomiast pozwoli podziwiać niezwykłą, romantyczną grę świateł pod wieczór – mówi Marcin Bała, Kierownik Działu Konstrukcji Aluminiowych 
z OKNOPLAST. 


Dobry projekt to podstawa

Obecnie w większości salonów sprzedaży możliwe jest wykonanie projektu ogrodu zimowego. Zapewniają one też fachową pomoc przy doborze poszczególnych elementów. Aby jednak mieć pewność, że przedstawione propozycje są dla nas odpowiednie, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Lato w ogrodzie zimowymPlanując oranżerię musimy zadbać o odpowiednie podłoże. Ogród zimowy powinien być wzniesiony na fundamentach odpowiednio przygotowanych do przeniesienia obciążeń związanych z dość znacznym ciężarem konstrukcji. Warto na tym etapie przygotować warstwy posadzkowe oraz zaplanować wykonanie ogrzewania podłogowego – radzi Marcin Bała z OKNOPLAST.
 
Bardzo ważną kwestią jest również prawidłowe zaprojektowanie szkieletu i ogrodu. To głównie od niego bowiem zależy wytrzymałość naszej oranżerii. Elementy do zbudowania konstrukcji powinny być wykonane z wysokiej klasy materiałów, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku są mocne szkielety aluminiowe. Należy także uwzględnić montaż spadzistego dachu. Jego nachylenie pod kątem od 10 do 45 stopni zapobiegnie zaleganiu śniegu zimą. Dzięki temu nie będzie on  niepotrzebnie obciążał konstrukcji. 

Lato w ogrodzie zimowymSzyby w oranżeriach powinny, nie tylko spełniać warunki bezpieczeństwa, ale także zapewnić odpowiednią termoizolacyjność przez cały rok. Jesienią i zimą muszą one utrzymywać ciepło w naszym ogrodzie, a latem chronić przed nadmiernym nagrzewaniem. Dlatego przy ich wyborze należy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Pamiętajmy, że im jest on niższy tym cieplej będzie wewnątrz.

Aby połączyć oranżerię z domem możemy zamontować drzwi tarasowe. Dobrze sprawdzą się tu skrzydła uchylno-przesuwne, które będziemy w stanie łatwo otworzyć, niezależnie od rozmiaru. Jeśli wokół budynku znajduje się ogród warto rozważyć wstawienie takich drzwi również w samej oranżerii – mówi Marcin Bała z OKNOPLAST. W ofercie firmy znajdziemy drzwi PSK. Ich konstrukcja pozwala na uchylenie i przesunięcie bez wysiłku skrzydła o szerokości aż 1,6 m, tworząc światło przejścia do 1,5 m. 


Powitaj zieleń

W ogrodzie zimowym możemy posadzić nasze ulubione rośliny, tak by niezależnie od pogody cieszyć się ich zielenią przez cały rok. Ogrodnicy nowicjusze powinni dobierać rośliny z jednej strefy klimatycznej. Na początek warto wybrać florę śródziemnomorską, jest ona  bowiem dość łatwa w uprawie i stosunkowo tania w utrzymaniu.
 
Z czasem możemy zacząć przekształcać nasz ogródek w tropikalną dżunglę. Efekt ten osiągniemy dzięki palmom, drzewkom cytrusowym czy krzewom kawowca. W takie otoczenie idealnie wkomponują się również storczyki i tropikalne kwiaty. 

W oranżerii możemy urządzić też drugi salon, jadalnię, gabinet czy atelier. Takie rozwiązanie pozwoli nam wykonywać codzienne czynności pośród roślin i zapewni bajkowy klimat.

źródło: OKNOPLAST

kwartalnik OKNO nr 3/2013

 

 

 

 
Jak budować, żeby nie modernizować
 • Jak budować, żeby nie modernizować
 • ISO-TOP WINFRAMER „TYP 1“ E30 nowy system montażu w zewnętrznej warstwie izolacji cieplnej dla fasad przeciwpożarowych
 • Z rewolucyjną technologią hybrydową w uszczelnienia okienne przyszłości
 • Ukryj się przed upałem i owadami
 • ULTIMA ENERGY, bo zawsze można lepiej
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2019 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
  -->