Okna pasywne – czy to się opłaca
Okna pasywne – czy to się opłaca

Wbrew pozorom, wybudowanie domu pasywnego, czyli czerpiącego energię z otoczenia, nie jest trudne. Wystarczy, by na etapie projektowania zadbać o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań, takich jak np. wybór ram okiennych o właściwych parametrach. W tego typu nowoczesnych budynkach sprawdzi się system Eforte od Inoutic.

Jak to działa?

Domy pasywne to marzenie wszystkich, którym nie obca jest ekologia i dbałość o środowisko, a także aspekt ekonomiczny, a więc oszczędność na wydatkach na energię. Budynki takie korzystają bowiem z naturalnych źródeł ogrzewania takich jak np. energia słoneczna. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu bryły budynku, prawidłowo usytuowanym przeszkleniom (te największe skierowane na południe) oraz takiemu rozmieszczeniu pomieszczeń, by uwzględniały pozycje słońca w rocznym i dziennym cyklu. Dzięki temu są niemal samowystarczalne.

Samo wykorzystanie naturalnych źródeł energii to jednak nie wszystko. Powinniśmy jeszcze zadbać o to, by pozyskane ciepło nie uciekało na zewnątrz. Kluczowe jest tu zastosowanie odpowiednich okien, w których niebagatelną rolę odgrywają parametry profili okiennych. Doskonale sprawdzi się tu system profili Eforte od Inoutic, który zapewnia wyjątkowo wysoką izolację termiczną (Uf=0,95W/m2K). W praktyce oznacza to, że nasz dom jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale również ekonomiczny, gdyż możemy znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Co więcej, system można dostosować do własnych potrzeb, tak aby jak najlepiej wpasował się w charakter i wygląd domu – między innymi dzięki klasycznemu designowi, idealnym proporcjom czy dostępnej kolorystyce, a także możliwości wyboru grubości szklenia, co dodatkowo wpływa korzystnie na parametry akustyczne.

Czy to się opłaca?

Zaprojektowanie i wybudowanie domu pasywnego wyposażonego w energooszczędne rozwiązania jest droższe niż w przypadku tradycyjnego budynku. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię w dłuższej perspektywie – choć początkowo koszty są większe, wraz z upływem czasu zauważymy oszczędności związane z dużo niższymi rachunkami. Co ważne, budowa domów energooszczędnych czy pasywnych niedługo stanie się koniecznością – zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, wszystkie nowo wybudowane budynki będą musiały spełniać bardzo restrykcyjne wymogi energetyczne. Osoby myślące o postawieniu domu powinny o tym pamiętać i już teraz pomyśleć o przyszłości.

Troska o środowisko naturalne to nie tylko segregowanie śmieci lub oszczędzanie wody. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możemy zadbać także o to, by nasz dom również był całkowicie przyjazny dla natury.  

 

źródło: Inoutic