oknoserwis.pl

Szukaj w serwisie:

Dlaczego parametry techniczne okien są tak skomplikowane? Relacja ze spotkania prasowego Budvar Centrum

Skomplikowane parametry i właściwości techniczne okien dadzą się odczytać każdemu. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę i skąd czerpać informacje. Przekonali się o tym dziennikarze podczas konferencji prasowej firmy Budvar Centrum.

O tym, jak skomplikowane bywają etykiety produktowe, przekonał się prawie każdy. Cyfry, symbole czy skróty potrafią przytłoczyć nawet specjalistę. Normy badawcze opisywane są fachową nomenklaturą, często niezrozumiałą dla zwykłego użytkownika. Polski producent stolarki otworowej – firma Budvar Centrum, postawił na edukację i do swojej siedziby w Zduńskiej Woli, zaprosił dziennikarzy z branży okiennej i budowlanej.

Parametry techniczne

Spotkanie prasowe miało na celu przybliżyć uczestnikom wymagania, jakie obecnie musi spełniać stolarka i to, jak bardzo zmieniła się przepisy prawne i filozofia oceny bezpieczeństwa danego wyrobu – mówi Mariusz Wojciechowski, technolog firmy Budvar Centrum. – Trendem ostatnich lat są okna i drzwi energooszczędne, o dużej powierzchni przeszklenia. Kończą się czasy okien o standardowych wymiarach, ponieważ największymi wartościami dla konsumentów są teraz przestrzeń, kontakt z naturą oraz swoboda użytkowania. Ważny jest design, ale nie tylko – klienci pytają bowiem o parametry techniczne. Rzeczywistość pokazuje niestety, że nie wszystkie informacje dotyczące tej kwestii są podawane przez producentów rzetelnie i właściwie. Właśnie z tym chcieliśmy zawalczyć i pokazać, że okna marki Budvar Centrum są prawidłowo przebadane i trafiają do sprzedaży tylko wtedy, gdy sami jesteśmy pewni ich jakości – dodaje Paweł Trzciński, ekspert firmy.

Dlaczego parametry techniczne okien są tak skomplikowane? Relacja ze spotkania prasowego Budvar CentrumDlaczego parametry techniczne okien są tak skomplikowane? Relacja ze spotkania prasowego Budvar Centrum

Jednym z zagadnień poruszonych podczas wykładu była przepuszczalność powietrza. Podczas wyboru stolarki okiennej Polacy zwracają szczególną uwagę na parametr przenikalności cieplnej Uw. Współczynnik przepuszczalności cieplnej informuje konsumenta o stracie cieplnej przez przegrodę, jakim jest okno, jednak nie uwzględnia on strat związanych z nieszczelnościami (przedmuchami powietrza). Dlatego przy wyborze stolarki należy zwrócić uwagę na klasyfikację przepuszczalności powietrza. Zgodnie z warunkami technicznymi jakie powinny posiadać budynki i ich usytuowanie, w Polsce dopuszcza się jedynie dwie klasy brane pod uwagę w odniesieniu do okien i drzwi balkonowych. Klasa 3 odnosi się do budynków niskich i średniowysokich (do 55m wys. kondygnacji w stosunku do położenia zerowego), a klasa 4 dla budynków wysokościowych (powyżej 55m wys. kondygnacji). Budvar Centrum w standardowej ofercie nie wycina uszczelek (nie tworzy wymuszonej infiltracji), w związku z czym okna i drzwi sprzedaje nierozszczelnione.

Światowe trendy

Oprócz warstwy edukacyjnej spotkania, dziennikarze mieli okazję zwiedzić zakład produkcyjny w Zduńskiej Woli. Tam zaprezentowano im proces tworzenia okna, technologie niewidocznych zgrzewów oraz trzeciej uszczelki – nowatorskiego i opatentowanego przez firmę rozwiązania. Podczas spotkania wskazano również światowe trendy dotyczące stolarki otworowej, które różnią się w zależności od kraju, do którego okno ma trafić. Obecnie prym wiodą rozwiązania antywłamaniowe we Francji, kolorowe, oryginalne profile we Włoszech, czy okna o niskim współczynniku przenikalności energii słonecznej w krajach znajdujących się w upalnych strefach klimatycznych. Całość spotkania zwieńczyła dyskusja na temat znaczenia montażu w kwestii późniejszego użytkowania okien oraz rozważania dotyczące zmian, jakie mogą dotknąć stolarkę otworową w perspektywie kolejnych lat. 

 

źródło: Budvar Centrum

Zobacz również...

 
Parametry szkła a estetyka
 • Parametry szkła a estetyka
 • Nowoczesne i funkcjonalne drzwi do Twojego wnętrza – T-Door Elegant od firmy Budvar Centrum
 • Drzwi od środka, czyli ich konstrukcja i wypełnienie
 • Nowe rozwiązania na komfort akustyczny według PRESS GLASS
 • System przesuwny – sposób na kabinę prysznicową
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   
  galerie:     panopticum     wieśniacze życie    siedziby    polityka prywatności

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2018 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.