Przygotuj się do sezonu grzewczego – zadbaj o dobry klimat w domu
Przygotuj się do sezonu grzewczego – zadbaj o dobry klimat w domu

Zbliżają się krótsze i chłodniejsze dni. Niesprzyjająca aura przyczynia się do spadku energii i rozwoju infekcji. Do tej pory roku można się jednak odpowiednio przygotować, wystarczy już teraz zadbać o zdrowe warunki w mieszkaniu.

Największym wyzwaniem dla wielu domowników jest ucieczka nadmiernej ilości ciepła z budynku. Jak wynika z badania Barometr Zdrowych Domów przeprowadzonego przez Grupę VELUX, 21% Polaków narzeka na zbyt niską temperaturę w pomieszczeniach zimą. Tymczasem niedogrzane, a w konsekwencji zawilgocone i zagrzybione budynki mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Potwierdza to raport, w którym czytamy, że osoby mieszkające w zimnych domach o 50% częściej cierpią na infekcje górnych dróg oddechowych. Jak zatem zadbać o poprawę warunków w mieszkaniu i tym samym
o własne zdrowie?

Optymalna temperatura

Przede wszystkim powinniśmy unikać skrajności, czyli przegrzania lub wychłodzenia pomieszczeń. Najkorzystniejsza temperatura w domu wynosi miedzy 18 a 21 stopni. Pamiętajmy, by dostosować ją do typu pomieszczenia i naszej aktywności – trochę cieplej może być w łazience i pokoju dziennym,
a chłodniej w sypialniach czy pomieszczeniach gospodarczych. Jeżeli wyjeżdżamy na dłuższy czas, nie wyłączajmy całkowicie ogrzewania. Wystarczy jeśli zmniejszymy je o kilka stopni – dzięki temu mieszkanie nie wychłodzi się i mniej energii zostanie zużyte do ponownego nagrzania pomieszczeń. Pamiętajmy, by tuż po rozpoczęciu sezonu grzewczego sprawdzić, czy kaloryfery nie są zapowietrzone i czy grzeją równomiernie oraz upewnić się, czy termostaty, pozwalające na odpowiednią regulację temperatury, działają poprawnie. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w termometr pokojowy – dzięki niemu w każdej chwili będziemy mogli kontrolować temperaturę w mieszkaniu.

Na jakość komfortu termicznego wpływa także stosowanie przesłon okiennych. Mają one wiele praktycznych funkcji, dzięki którym możemy korzystać z nich przez cały rok. Rolety zewnętrzne zimą poprawiają izolacyjność nawet o 16%* i zapobiegają stratom ciepła, z kolei  w lecie redukują ilość wpadającego ciepła nawet o 94%*, ograniczając ilość wpadających promieni słonecznych. Umożliwiają także uzyskanie efektu całkowitego zaciemnienia i zapewniają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa domu. W chłodniejsze dni bardzo efektywne są również energooszczędne wewnętrzne rolety zaciemniające, które z kolei poprawiają izolacyjność okna nawet o 26%**.

 „Pamiętajmy, że montaż rolet przyniesie spodziewane korzyści energetyczne, tylko wtedy, gdy będziemy z nich aktywnie korzystać przez cały rok. Zimą, gdy w ciągu dnia chcemy pozyskać jak najwięcej energii cieplnej ze słońca, zostawiajmy rolety poniesione. Latem wręcz przeciwnie – wychodząc z domu zamykajmy je, by zapobiegać przegrzaniu wnętrza. Inna zasada obowiązuje nocą - zimą chronimy się przed utratą ciepła więc opuszczamy rolety, zaś latem podnosimy je, by skorzystać
z różnicy temperatur i w naturalny sposób przewietrzyć i ochłodzić pomieszczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej przesłony zewnętrznej i wewnętrznej” –
radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

Szczelne okna

Zanim temperatura spadnie poniżej zera i nadejdą naprawdę chłodne dni, powinniśmy także sprawdzić stan okien. By funkcjonowały sprawnie i zapewniały odpowiednią szczelność, konieczne jest ich okresowe oczyszczenie, wymiana uszczelek, filtru powietrza oraz smarowanie zawiasów. Nie zapominajmy także o regularnym myciu, które nie tylko decyduje o estetycznym wyglądzie szyb i ilości wpadającego przez nie światła, ale jest również ważnym zabiegiem konserwacyjnym.

Szczególnie ważna jest regularna kontrola uszczelek, które w głównej mierze narażone są na wpływ czynników atmosferycznych. Jeśli zauważymy, że od okna wieje, a uszczelki są popękane, powinniśmy wymienić je na nowe. Najlepiej zamówić uszczelki u producenta, podając oznaczenie techniczne okna, znajdujące się w górnej części skrzydła, na tabliczce znamionowej. Możemy wymienić uszczelki w ramie, na skrzydle okna lub tylko na klapie wentylacyjnej. Co ważne, możemy wykonać to samodzielnie, bez pomocy specjalisty - zobacz film: 

Warto także sprawdzić, czy filtr powietrza, w który wyposażone są okna, działa poprawnie. Zatrzymuje on kurz i owady, więc powinien być regularnie czyszczony. Można go łatwo wyjąć i wyczyścić np. wodą z dodatkiem detergentu lub za pomocą odkurzacza. By wyjąć filtr wystarczy otworzyć i zablokować skrzydło w pozycji odwróconej – jak do mycia – a następnie wyciągnąć filtr z uchwytu. Jeśli filtr powietrza nosi ślady zużycia, trzeba go wymienić.

Zobacz, jak zrobić to samodzielnie:

 

 

źródło: Velux Polska