Podwójnie zabezpieczone – przewodnik po drzwiach zewnętrznych
Podwójnie zabezpieczone – przewodnik po drzwiach zewnętrznych

Zanim zdecydujemy się na konkretny model drzwi wejściowych, warto dokładnie prześledzić oferty producentów dostępne na rynku. Na solidność i wysoką jakość skrzydeł składa się bowiem wiele elementów, które często są od siebie zależne. Podczas podejmowania decyzji powinniśmy pamiętać, że drzwi nie tylko chronią dom przed amatorami cudzego mienia, ale i stanowią barierę przed chłodem z zewnątrz. 

Kluczowymi parametrami, na które zaleca się zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych do domu, są antywłamaniowość i termoizolacyjność. Korzystne wartości obu z nich pozwolą nam przez lata cieszyć się najwyższą ochroną domowników przed złodziejami oraz utrzymaniem ciepła wewnątrz budynku. – Antywłamaniowość określa się w sześciostopniowej skali, która informuje nas, w jakim stopniu zabezpieczyliśmy dom – tłumaczy Radosław Sołtyk-Sołtycki, przedstawiciel firmy Assa Abloy, producenta systemów zabezpieczeń budynków. – Pierwsze dwie klasy oznaczają drzwi o podwyższonej odporności na włamanie. Dopiero te o klasie 3 i 4 to modele antywłamaniowe – dodaje.

 

Niezwykle istotny jest wybór

odpowiedniego zamka. Fot. Assa Abloy

 

Stopień izolacji przed chłodem z zewnątrz określa się w trakcie specjalistycznych badań i zapisuje w formie wartości „Ud”. – Warto wiedzieć, że im niższy jest współczynnik termoizolacyjności „Ud”, tym skrzydło jest cieplejsze, a co za tym idzie, stanowi lepszą ochronę przed zimnem – mówi Czesław Suski z firmy CAL, produkującej drzwi drewniane. – Najcieplejsze skrzydła na rynku mają wartość Ud mniejszą niż 0,8 W/m2K – dodaje.

 

Włamanie niestraszne

Prawidłowo zabezpieczone wejście do domu powinno być wyposażone w dobrej jakości, wielopunktowy zamek oraz specjalne rozwiązania techniczne stosowane przez producentów w konstrukcji skrzydeł. – Ciekawym rozwiązaniem chroniącym przed zakusami złodziei, które znaleźć możemy w wysokiej jakości stolarce drewnianej, jest tzw. wręg francuski – mówi Czesław Suski z firmy 

CAL. – Jest on zaprojektowany w taki sposób, aby chronić drzwi przed wyważeniem nawet w przypadku podcięcia zawiasów – dodaje.

Decyzję o wyborze zamków powinniśmy podejmować z rozwagą. Możemy w tym temacie posłużyć się wsparciem sprzedawców, którzy pomogą tak skompletować dodatkowe wyposażenie skrzydła, aby zapewnić możliwie jak najlepszą ochronę domu. – Nie wszyscy wiedzą o tym, że duża ilość zamków i zabezpieczeń wcale nie jest taka dobra. Naruszają i osłabiają one konstrukcję skrzydła. Mogą również stanowić zagrożenie w przypadku konieczności szybkiej ewakuacji z mieszkania – mówi Radosław Sołtyk-Sołtycki, przedstawiciel firmy Assa Abloy. Jakie zatem modele zamków najlepiej wybrać? – Ważne, by zamek ryglował drzwi nie tylko pośrodku skrzydła, ale również w innych miejscach. Warto także zwrócić uwagę na ilość i grubość rygli. Istotną kwestią jest też sam klucz, którym będzie się otwierać zamek. Wybierajmy te o możliwie największej kombinacji kodu klucza, które dorabia się jedynie w autoryzowanych punktach serwisowych, na podstawie karty zakupu i dokumentu tożsamościdodaje Radosław Sołtyk-Sołtycki. 

 

Ciepły montaż progu pozwoli uchronić

przedsionek domu przed

wychłodzeniem. Fot. CAL

Ciepło już od progu

 

Na określenie „ciepłe drzwi zewnętrzne” składa się zarówno odpowiednia konstrukcja skrzydła, jak i jego prawidłowy montaż. Zabezpieczenie przed chłodem zapewnia materiał termoizolacyjny wewnątrz drzwi. Kluczowe jest także zastosowanie przez producenta odpowiednich uszczelek, które podniosą szczelność na styku skrzydła z ościeżnicą. Jednak nawet najlepiej zaprojektowane modele nie będą niwelowały problemu przemarzania czy wilgoci, jeżeli nie zostaną zamontowane zgodnie ze sztuką. – Jednym z najbardziej newralgicznych miejsc montażowych jest próg drzwi – mówi Czesław Suski, ekspert firmy CAL. – Warto dopytać fachowców o proponowane przez nich rozwiązania dla ciepłego montażu podproża, chroniące przedsionek domu przed wychłodzeniem. Ich zastosowanie może się w prosty sposób przełożyć w przyszłości na obniżenie rachunków za ogrzewanie – dodaje.

 

źródło: CAL